| baiatulxboyx a întrebat:

Este posibil sa se intoarca o boala? Am avut mono nucleoza acum 4 luni in decembrie si acum o saptamana am fost ragusit rau, nu prea mai puteam vorbi si saptamana asta parca mi s-a umflat iar gatu putin in stanga ( in acelasi loc ca la mononucleoza ) si continua sa se umfle cred straight face. Deci e posibil sa se reintoarca mononucleoza? Ar fi naspa pentru ca asta ar insemna alte 6 luni fara efort si vine vara...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca ai imunitate de rahat atunci te poti imbolnavi oricand de orice. Tu trebuie sa faci schimbari serioase in regimul de viata si in dieta, mai putine prajeli, mai multe cruditati, un program regulat de somn, etc.

| shnako a răspuns:

Mononucleoza, de obicei, nu reapare deoarece organismul devine imun la virusul Epstein-Barr. Nu e exclus sa ai din nou, dar e destul de improbabil. Cel mai sigur iti va spune medicul, dupa o analiza a sangelui.