| anaela_1467 a întrebat:

Este posibil sa treaca o infectie vaginala de la sine fara tratament? De cate ori fac o mandra de infectie cu mancarimi, usturimi, scurgeri vaginale, eu nu iau tratament decat ma spal normal cu sapun de bebe si schimb chilotii de 2 ori pe zi si in 3-4 zile trece. Cum gresesc un pic cu igiena infectia revine si procedez la fel. Cum se explica asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lia.d a răspuns:

Buna, e important sa stii de cat timp a inceput acea infectie, sa iti dai seama daca a devenit cronica sau nu, depinde de cate ori ti-au recidivat simptomele.Indiferent cum te speli si de cate ori si indiferent de sapunul pe care-l folosesti, acea afectiune nu are cum sa treaca definitiv si nu cred ca merita sa stai in stres, nestiind daca va mai aparea sau nu si cand va aparea. Cel mai indicat ar fi, cat de urgent sa mergi la un cabinet medical ginecologic si sa-ti faci pe langa consultul ginecologic si analiza secretiei respective, iti recolteaza medicul pe o lama, care o trimite la laborator, pentru a depista de ce natura este acea infectie ca ulterior sa-ti poata da tratamentul adecvat, cu ovule, creme si eventual si tablete, depinde de afectiune. Daca ai partener sexual, atunci si el va trebui sa faca acelasi tratament(cu exceptia ovulelor, bineinteles), deoarece sunt afectiuni care la barbati nu se manifesta, ei au boala dar sunt doar purtatori. Daca partenerul nu face tratamentul si tu il faci, il faci degeaba, pentru ca te imbolnavesti din nou, dar cu siguranta toate aceste lucruri iti vor fi explicate la cabinetul de ginecologie, de catre medic. Poate fi vorba de multe afectiuni(candidoza, trichomonas, etc)dar rezultatul cert il vei primi in urma analizei.Nu mai amana.Multa sanatate iti doresc!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Infectie exista si este cronica. In perioadele in care nu te speli suficient de des ea se acutizeaza si da simptome. In rest, doar e acolo si se extinde catre uter, fara simptome. Tu practic nu te vindeci niciodata, doar reintri in stadiul cronic.

luciana
| luciana a răspuns:

Neaparat, te rog sa mergi la doctor! Nu este de joaca si daca asta se intampla de atata timp, nu e bine ca nu te-ai dus inca la medic, pentu investigatii si tratament. Orice amanare implica un anumit risc. Bolile netratate la timp, pe langa faptul ca recidiva, intotdeauna produc si complicatii. Trebuie sa ai incredere in medici si in analizele date. Te rog, fuga la medic pentru analize si tratament adecvat. Lucien.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru ca nu faci un tratament adecvat infectia revine si cu timpul se va croniciza si te vei trezi cu alte minuni.Indicat este sa mergi la medic pentru investigatii si tratament.

| zeenath a răspuns:

Nu va trece sub nici o forma! Trebuie gasita cauza si fuga fuguta iute la ginecolog! Nu vreau sa te sperii, dar este foarte important, sa nu care cumva sa ramai cu sechele mai incolo si poate mai devii si sterila! La ginecolog cu tine!

| zeenath a răspuns:

Intotdeauna e bine sa vezi si cea de-a doua parere a unui medic plus investigatii de laborator care va confirma sau infirma diagnosticul! La modul general mai ai si alte probleme? Cum stai cu starea generala de sanatate? Sistem imunitar?

| procust a răspuns:

De fapt infectia vaginala care o ai tu nu se vindeca nicidecum, ci doar i se mai atenueaza manifestarile datorita igienei perfecte! trebuie un consult ginceologic si bineinteles tratament, antibiotic probabil!

| scarly86 a răspuns:

Infectia urinara nu are nici o legatura cu igiena, spalatul si schimbatul chilotilor doar iti atenueaza simptomele.infectia urinara presupune existenta unei bacterii, de obicei e.coli, la nivelul tractului urinar.trebuie sa mergi la un medic pentru a ti se recolta urina si a vedea la ce i sensibil germenul.

| anaela_1467 explică:

Am fost mai demult la ginecolog si mi-a spus ca am vaginita, mi-a dat tratament de mai multe ori dar in loc sa ma vindec infectia devinee mult mai agresiva si dupa o perioada mai mare de timp ajung in starea in care sunt acum.Il rog mult pe drpopa daca citeste acest mesaj sa-mi raspunda si dumnealui caci are multa experienta si spune exact ce am. Mi-e frica de tratament caci scade sistemul imunitar si fac infectii mult mai des. Drpopa imi raspundeti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la ginecoloc