| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil ca o infectie vaginala sa treaca de la sine fara tratament?
Mi se intampla din cand in cand sa fac o mandra de infectie cu mancarimi, usturimi, scurgeri vaginale care dureaza 3-4 zile si sa treaca ca prin minune fara sa fac absolut nimic, decat ma spal cu apa si sapunel pentru. copii si schimb chilotii, asta de 2 pri pe zi si infectia trece. Cum este posibil asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Pai nu iti trece atat timp cat revine! pana ajungi la medic fa spalaturi cu infuzie(ceai) de galbenele!

| procust a răspuns:

Am mai raspuns odata la aceasta intrebare :
De fapt infectia vaginala care o ai tu nu se vindeca nicidecum, ci doar i se mai atenueaza manifestarile datorita igienei perfecte! trebuie un consult ginceologic si bineinteles tratament, antibiotic probabil!

| andrei90tm a răspuns:

Tantum Rosa si de urgenta la un medic.

| catthshshshs a răspuns:

Si eu patesc asa. Din pacate se vindeca greu si cred ca aproape fiecare fata/femeie are probleme de genul asta.Respecta igiena cu strictete si vei vedea ca nu mai ai probleme. Daca problemele se agraveaza, mergi la medicwinking

| Lilik a răspuns:

Cred ca pentru linistea ta ar fi mai bine sa mergi la un ginecolog. Nimeni de aici nu iti poate da un raspuns mai bun decat cel al unui medic.

| anaela_1467 a răspuns:

Eu am pus aceasta intrebare acum 2zile si am primit raspunsuri dar vad ca cineva a copiat-o si a postat-o sub anonimat. Cine esti ce urmaresti? Nu ai ce face? Va rog sa nu mai raspunde-ti la aceasta intrebare caci cineva se joaca cu intrebari puse de altii

| alina_7697 a răspuns:

Si mie si prietenei mele cele mai bune ni s-a intamplat la fel. Am fost amandoua la ginecolog si ne-a dat un tratament pentru macarimi si usturimi, si intr-o saptamana ne-a trecut, si nu am mai avut dupa aceea problema asta. Cel mai bine e sa consulti un medic! Iar infectia se poate face din diferite motive, actul sexual in sine, prezervativele, raceala sau chiar sapunul pe care-l folosesti, chiloti care te deranjeaza si te irita.

| soshesays a răspuns:

E recurenta, probabil Candida. E foarte greu sa scapi de ea definitiv dar ar fi bine sa te duci totusi la ginecolog!
Eu iti recomand ovule Pimafucin si spalaturi cu Tantum Rosa.