| Jezzo a întrebat:

Este vreo diferenta intre betadina si rivanol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulin a răspuns:

Da este o oarecare diferenta dar actiunea este aceeasi.Betadina este iod comercial mai gasesti betadina sub denumirea de Iodina.Betadina este folosita pentru dezinfectia pielii si mucoaselor inainte de injectii, punctii, biopsii, transfuzii, perfuzii; dezinfectia preoperatorie a pielii si mucoaselor; tratamentul plagilor aseptice; tratamentul infectiilor cutanate bacteriene si fungice; dezinfectia preoperatorie corporala totala sau partiala (bai dezinfectante). Rivanolul este un antiseptic, un dezinfectant.Betadina este mai folosita decat rivanolul.

2 răspunsuri:
| Daian123 a răspuns:

Nu sunt la fel dar mai indicata e betadina e mai folosita