| sorana_1576 a întrebat:

Eu am 38 de ani si sufar de boala parkinnson si mai am o sora care sufera de aceiasi boala. daca as face un copil, ar putea mosteni boala mea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai o boala e un RISC nu o sansa!
SANSA e ceva pozitiv.
Pt Sorana - mergi la dr care te ingrijeste si cere-i parerea, e si varsta o problema...

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul e mare, intr-adevar copilul tau ar putea mosteni boala, dar nu e obligatoriu.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Din pacate sunt sanse... insa nu e 100%... nimeni nu poate sa iti garanteze nimic... poti sa mergi la un ginecolog, sau un genetician care poate sa iti dea niste sfaturi utile... daca ramai gravida poti face niste analize din lichidul amniotic care poate sa iti spuna la ce este predispus copilul tau, ce probleme genetice are daca are... dar asta din pacate nu se poate spune numai dupa ce ramai insarcinata... sfatul meu ar fi ca ar trebui sa mergi sa vorbesti cu medicul de familie... poate el stie sa iti recomande un centru de genetica unde poti sta de vorba deocamdata cu cineva...
eu am o cunostinta tanara de 25 ani a carei mame are parkinson... ea pana acum e ok... si-a facut ceva analize din sange tot la un laborator de genetica in Bucuresti si se pare ca este sanatoasa... asa ca nu se stie din pacate... multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Se consideră boală genetică.
Sunt șanse foarte mari de a avea și copilul această boală.
Sănătate maximă.
Pa, pa.