| dienutzza77 a întrebat:

Eu am dermatita seboreica, din pacate... mi s-a spus ca poate daca imi voi face o detoxifiere cu argila imi va trece.credeti ca argila e buna pentru asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Dermatita seboreica nu trece si nici nu poate fi prevenita--- are perioade de ameliorare si perioade de exacerbare. Apare mai ales in conditii de stres si oboseala. La fiul meu am observat ca exacerbarea ei se produce in sezonul rece si umed(o are pe pielea capului). Sampoanele antimicotice ii diminueaza intensitatea, dar nu o vindeca definitiv. Nu-ti face rau argila(granule sau pulbere), dar nu-ti vindeca dermatita!

| doctoressa a răspuns:

Argila poate aduce o ameliorare, dar ar fi mai sigur sa apelezi la un tratament dermatocosmetic la recomandarea unui medic dermatolog.
http://www.i-medic.ro/......-seboreice

| CremaDermatita a răspuns:

Buna as dori sa te ajut, tocmai m-am intors din strainatate, si eu am fost rapus de aceasta malarie sa zicem..de cativa ani si cu ajutorul unei creme..am reusit sa tin tot absolut sub control.

In Germania am vorbit cu N persoane despre astea cu foarte multe persoane specializate si am reusit sa fac impreuna cu ei un program extraordinar care nu te va lasa balta nici acum si nici peste 10 ani.

Chiar se poate tine sub control si se merita, daca doresti mai multe informatii te rog da-mi un email pe : cremadermatita@yahoo.com

SE POATE SE POATE!