| alice_8629 a întrebat:

Eu am gastrita si imi place mult iaurtul. am voie sa mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| catutzza a răspuns:

Colega mea a avut gastrita si avea voie sa manance iaurt...deci ai voie sa mananciwinking. bafta

3 răspunsuri:
| microsedd a răspuns:

Da ai voie sa mananci iaurt, lapte batut, in general lactate fermentate, dar nu lapte dulce

| măcheamăăăî a răspuns:

Buna! crizele gastrice se atenueaza cu iaurt.Principii alimentare care fac minuni

1. Elimină zahărul şi alimentele cu aditivi sintetici! Alimentele îmbogăţite cu E-uri sensibilizează, în timp, întregul sistem digestiv şi produc perturbări în lanţ.
2. Renunţă la consumul de alcool, indiferent de provenienţă sau de tărie.
3. Evită orice stridenţă de gust. De exemplu, gusturile dulce, picant, acru sau amar puternic pot declanşa din senin o criză de gastrită.
4. Consumă crudităţi, leguminoase sau mâncare de post cu prudenţă! Zarzavaturile crude nu sunt întotdeauna foarte bine primite de stomac.
5. Cele mai bune pentru bolile gastrice sunt supele-cremă din rădăcinoase (ţelină, pătrunjel, morcov, păstârnac) şi piureurile gătite fără ulei şi condimentate cu sare în cantităţi moderate.
6. În acelaşi timp, smântâna, iaurtul, laptele dulce şi untul limpede sunt alimentele pe care le poţi consuma din abundenţă. Acest fel de unt se obţine din acela din comerţ, care este încălzit într-o cratiţă la foc mic până se încinge. Apoi se fierbe 10-15 minute, până devine limpede. Acest tip de unt este foarte hrănitor şi excelent tolerat de stomac.

Mai mult: Crizele gastrice se atenuează cu iaurt | Libertatea.ro

| Pneumonoultramicroscopicosilicovolcaniconioza a răspuns:

Si eu am avut gastrita dar din pacate trebuie sa mananci ft multa friptura piept de pui etc. NU AI VOIE LACTATE!