| 愛日本 a întrebat:

Am gastrită. Am voie să mănânc crenvuşti? cu muştar sau altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Afdsa a răspuns:

In aceste afectiuni sunt permise in urmatoarele alimente:

Lapte si produse lactate: lapte (1000 ml/zi), branza de vaci, urda, cas, telemea desarata, Schweitzer.
Carne si peste: carne slaba tocata (de vita, vitel sau pasare) 100-150 g/zi, peste slab de rau, 200 g/zi.
Oua: fierte moi, omleta dietetica, sufleuri, spuma de albus, budinci
Paine alba, veche de o zi (150 g/zi)
Fainoase: gris, orez, taitei (ca spume, terciuri, budinci, casa, chisel de lapte, chiseluri din sucuri de fructe)
Legume, sub forma de supe-creme, piureuri, budinci, sufleuri, cartofi copti, (fara spanac si stevie)
Fructe: gelatine din sucuri de fructe, fructe coapte, piureuri de fructe coapte, spume din fructe
Dulciuri: lapte de pasare, ecler, tarte cu fructe, pandispan, papanasi, savarina, bezele, biscuiti
Grasimi: unt, smantana, frisca, ulei, margarina
Bauturi: lapte, ceaiuri de plante (tei, sunatoare, musetel, maces, gastric), ape alcaline
Sodiu (sare): unsor redus, dar nu exclus
Supe: creme de legume, de fainoase, de franzela, supa slaba de carne
Sosuri: sos alb dietetic, sos de legume (pasate), sos de smantana

n acelasi timp sunt interzise urmatoarele grupe de alimente:

laptele batut, iaurtul, chefirul, branzeturile fermentate
oua fierte tari, maioneza
pestele gras (morun, nisetru, somn, cega), pestele conservat, sardele, raci, icre
carnea de porc, slanina, untura, carnea conservata (mezeluri, afumaturi, carnati)
supele in care carnea a fost pusa la fiert in apa rece, ciorbele grase
zarzavaturile crude tari (andive, gogosari, ridichi, varza, castraveti, ardei), legumele uscate (fasolea boabe, linte, mazare), ciuperci, telina, praz, ceapa, usturoi
condimentele: mustar, hrean, piper, boia, muraturi
fructele crude oleaginoase (migdale, alune, nuci)
ciocolata, cafeaua
marmelada, dulceturile, gemurile
painea neagra
prajelile, rantasurile, sosurile
alimentele prea fierbinti sau prea reci
apele carbogazoase
bauturile alcoolice, fumatul

Sursa : Google

5 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Mustarul e iritant. Sunt bune alimentele preparate termic, necondimentate. La vreo ora dupa mese, in special dupa cea de seara, e bine sa mananci cativa biscuiti simpli. Dintre fructe sunt bune cele neacide. Semintele, saratelele - interzise. La fel alcoolul si bauturile acide.

| florin1979 a răspuns:

Crenvusti da dar nu cu condimente cu mustar ardei iute usturoi etc

| mihaican a răspuns:

Nu,insanatosire rapida