| energia a întrebat:

Eu de la o vreme (cam de 6 luni), am inceput sa mananc foarte putin, nu ca trebuia sau ceva, insa, eram curioasa cum ar reactiona organismul meu.
Evident ca nu m-am documentat si mi-am construit o "dieta".

Mananc doar o data pe zi, extrem de putin. Asta inseamna ca nu mai mult de 200 de g.
Pe langa, o fruct sau o leguma.

Mai sunt zile cand mai am pofte, asadar, mananc putin mai mult peste cele 200 g.
In schimb, am observat ca in acel moment, metabolismul reuseste cu greu sa digere mancarea chiar daca am "exagetat" foarte putin cu mancarea.
Imi simt stomacul extrem de umflat de parca as fi mancat o shaorma.
Daca de obicei, dupa masa, doar ma relaxam in pat, acum trebuie sa dorm ca stomacul sa digere mai repede mancarea.
Daca n-as dormi, m-as simti balonata toata ziua.

Oricum, cred ca deja sunt cumva prinsa in "dieta" asta daca organismul reactioneaza in acest fel.

Mi-am dereglat organismul, asa-i?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Hehdhdjeheh a răspuns:

Du-te la un nutritionist și fa niște analize.Asculta doctorii nu face ce te taie pe tine capul. Esti într-o situație foarte proastă. Nu vreau sa te sperii dar așa este.

| RegeleTauIonut a răspuns:

Data viitoare sa te documentezi fata dietele nu se ia asa calori iei din orice sa stii trebuie ceva strict cauta pe internet sa vezi am dreptate

| Redsunshine33 a răspuns:

Bună! Tu ai vrut să experimentezi pe organismul tău ce s-ar întâmplă dacă ai consuma atât de puţine alimente.
Dacă tot voiai să faci acest "experiment" pe propriul organism puteai să încerci pe o perioadă mai scurtă de timp și nu pe o perioadă atât de îndelungată.
Cum ai spus și tu, nu te documentat. Înainte să îti pui în pericol organismul mai bine te documentezi riguros și cu privire la consecințele care vor apărea. Mă gândesc că stomacul tău s-a restrâns/ și-a modificat capacitatea destul de mult și acum nu îti mai permite un aport mai mare de 200g de alimente. Cu asta vine la pachet și hiperaciditatea gastrică care în timp poate duce la gastrită, putând să evolueze chiar și până la stadiul de ulcer gastric dacă nu e tratată corespunzător. Tot ce trebuie să faci e să te duci fuguţa la un medic gastroenterolg, internist specialist și să-i explici situația. El îti va oferi cele mai bune soluții la problema ta. Sincer, dacă nu ai fi menţionat că ai vrut să vezi cum reacţionează organismul, aș fi zis că ești un caz de anorexie. Dar mă repet, nu am studiile necesare pentru a da un diagnostic, așa că cel mai bine e să nu mai amâni, e o situație gravă din punctul meu de vedere. Bănuiesc că ai auzit celebrul citat marca Socrate: "Omul mănâncă pentru a trăi, nu trăiește pentru a mânca". Într-adevăr el vrea să spună că nu trebuie să transformăm mâncarea/ mâncatul dintr-o nevoie într-un scop în sine. Dar prin alimente noi furnizăm organismul substanţele de care are nevoie pentru a funcţiona în paramaetrii optimi. Cuvântul care îl repet mereu "echilibru", nici să mănânci pe fond emoţional sau din lipsă de ocupație(plictiseală, cum zic unii), dar nici să ajungi în extrema în care îti privezi organismul de hrană deoarece această stil de viată poate duce la instalarea unor boli grave.
Concluzionând, ai grijă când ei astfel de decizii, cere sfaturi, documentează, ai tot internetul la dispozitie și nu mai recurge la astfel de "experimente" Multă sănătate!