| adriana899 a întrebat:

Eu m-am operat acum doua zile si unde m-am operat eu este clinica privata, nu de stat si doctorul nu mi-a dat concediu medical ca m-am operat.Eu lucrez intr-un hipermarket si acolo ridic si 10 kg si nu am voie sa ridic nici macar o cana pentru ca ma doare tare.Pe 5 octombrie terminconcediul de odihna
Daca ma duc la servici cu dovada ca am fost operata imi dau ei medical? Medicul de familie nu imi da medical
Eu pe 5 octombrie fac 5 luni de cand lucrez acolo si pot sa imi dea o luna concediu fara plata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Medicul de familie nu imi da medical...e obligat sa-ti dea in urma actelor care fac dovada operatiei si a internarii! Inclusiv doctorul care te-a operat e obligat! Nu mai fiti fraieri si cereti-va drepturile!

| Anonimuserr a răspuns:

Da iti dau concediu medical, sau ceri tu, sunt obligati sa iti dea concediu medical. Dar sa stii ca medicul trebuia sa iti dea scutiere de munca. Si este si imoral pentru ei sa te puna sa cari dupa operatie si dupa concediu o perioada, este sub orice critica. Deci, trebuie sa perzinti adverinta aia la servici si iti vor da ei. Concediu fara plata se poate da dar nu cred ca e cazul. Nu ti-ar fi dat concediu daca ai fi cerut tu asa fara sa te operezi de o afectiune dupa 5 luni de munca. In mod sigur iti da concediu platit normal. Clinica e oblicata sa iti eda concediu medical cat considera ei pentru recuperare. Multa Sanatate!

| Peridava a răspuns:

Concediul medical il da numai medicul care te-a operat (sau clinica). In nici un caz, unitatea comerciala. Mergi la clinica si cere.