| vladimir74 a întrebat:

Daca ma operez la o clinica privata care nu are contract cu Casa de sanatate pote medicul de familie sa imi dea concediu medical pe baza scrisorii medicale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannymfc a răspuns:

Din cate stiu eu da! Medicul de familie iti poate da concediu medical pe baza fisei de externare de la clinica respectiva! Dar pe fisa de externare(sau o adeverinta de la clinica) trebuie sa scrie ca o x perioada de timp iti trebuie repaus si se recomanda concediu medical!
Oricum...mai bine intreaba la locul tau de munca-la secretariat care este procedura..sunt anumite societati comerciale care accepta direct adeverinta de la clinica privata prin care se atesta ca nu ai voie sa lucrezi(din motiv anestezic, medicamentos, x, y, z- depinde de problema ta!
Sper ca am fost de folos!

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Absolut da!

| EmaS a răspuns:

Cu siguranta ca trebuie sa iti dea pe baza scrisorii medicale.

| IMC90 a răspuns:

Da, poate