| qieiqpalz a întrebat:

Eu maine ma operez de unghie incarnata ..cam cat timp dureaza? Si dupa cat timp o sa inceapa sa ma doara piciorul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
41 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns (pentru Victoria18):

Victoria eu vorbesc din PROPRIE EXPERIENTA. Mi-a dat vreo trei injecții în deget de m-a luat dracu, apoi a tăiat unghia - nu vreau să spun cum...și o săpătmână am umblat tot intr-un picior, Degeaba mănîncă rahat unii pe aici că e simplu. Nu aș vea să repet operația.

| Victoria18 a răspuns (pentru sierra1):

Atunci vinovat e doctorul. Doar o injectie mi-a dat si aia m-a durut, si cand mi-a scos umghia tot m-a durut dar dupa am mers normal.

| Victoria18 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Te pisca pentru ca ai puroi. Asta e daca nu ai. Faci baie fara bandaj. Nu are rost sa il tii, ca tot se uda degetul in urma spalarii. Dupa, te speli cu apa curata pe deget si pui unul nou. Eu nu am de unde stii ce ti-a recomandat doctorul.

| sierra1 a răspuns (pentru Victoria18):

Păi vezi că nu e floare la ureche?

| qieiqpalz explică:

Victoria ce fac?

| Victoria18 a răspuns (pentru Victoria18):

Nu neaparat. Au durat extrem de puţin durerile. De fel, sunt o persoana care suporta. De vina e doctorul ca nu a asteptat sa isi faca efectul anestezicul pe care mi l-a administrat... Desi, e destul de greu sa isi faca si asa anestezicul efectul complet avand timp la dispozitie pentru ca e destul de brutal sa iti scoata unghia...ca e material dur nu e tesut si poti simti o durere oricat de mica si cu anestezicul lasat o perioadă.

| qieiqpalz explică (pentru Victoria18):

Nu mia prea zis..il cam durea la ciocan ma trata foarte urat imi raspundea asa in scarba ..deci sa fac baie si dupa imi iau soseta?

| Sp3cTrA1 a răspuns:

Scuze ca voi scrie cu spatiu mult dar imi face tastatura probleme deci... o sa te doara in vreo 5 zile sau 1 sapt. si cineva de la mine din familie a avut aceasta operatie si asa i s-a intamplat

| anonimg a răspuns:

Ma bucur ca totul a decurs bine: https://www.tpu.ro/......i-eu-stau/
Numai daca medicul ti-a spus sa tii piciorul ridicat il vei tine; dar daca nu ti-a spus, atunci nu trebuie tinut.
Multa sanatate!

Data viitoare sa nu iti tai unghia prea mult, ci sa o lasi mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia si te minuneaza :)
https://www.youtube.com/watch?v=zBElf2ZxzNY

| MihaelaLoredana21 a răspuns:

Te-a durut anestezia?