| qieiqpalz a întrebat:

Eu maine ma operez de unghie incarnata ..cam cat timp dureaza? Si dupa cat timp o sa inceapa sa ma doara piciorul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu sunt complicații după vreo două ore mergi acasa!

| qieiqpalz explică (pentru sierra1):

2 h!? omg da ce face in 2h?

| sierra1 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Te așezi, te descalci, te dezinfecteză, te anesteziază, aștepi, medicul verifică sensibilitatea, aștepți, medicul verifică sensibilitatea, aștepți,... te rezolvă, aștepți medicul verifică sensibilitatea, aștepți, te îmbraci...

Acum înțelegi

| qieiqpalz explică (pentru sierra1):

Verifica sensibilitatea cum adica?

| sierra1 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Doare sau nu

| qieiqpalz explică (pentru sierra1):

Aa deci probeaza cand s-a facut efectul la anestezie?

| sierra1 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Îhî. Ti-e teamă?

| qieiqpalz explică (pentru sierra1):

Foarte tare! Nu am fost operat niciodata nu am avut nimic rupt.

| sierra1 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Toate au un început!

| Victoria18 a răspuns (pentru sierra1):

In primul rand nu are ce complicatie sa faca dupa operatie. E extrem de simpla operatia si nu implică riscuri. Nu merge ma acasa ce ai. Doctorul il va interna pentru a i se administra 3 sau 5 zile(depinde de doctor cate zile) oxacilina prin branula pentru a nu se infecta zona si a-i coace piciorul. Nu mai da-ti informatii aiurea. Eu m-am operat si stiu ce zic.

| Victoria18 a răspuns (pentru sierra1):

Nu probeaza nicio sensibilitate, nu mai fa misto de el! Anestezicul i-l administreaza imediat, asteapta putin sa isi faca efectul si trece la operatie imediat!

| qieiqpalz explică (pentru Victoria18):

Ce bandaj ce unghie? mie mi-a pus un bandaj pe deget si mi-a zis maine sa il dau jos si sa las sa merg sa fac baie sa stau sa se inmoaie si dupa ma duc la spital mi-a zis sa vin cu slapi de casa nu stiu sincer dc.

| qieiqpalz explică (pentru Victoria18):

Apropo pe mine incepe sa ma piste putin am bandajul de ieri si numai prea stiu ce a zis doctorul nu mi-a explicat prea bine.mi-a zis sa fac baie dar numai stiu daca a zis sa fac baie cu bandajul pe picior

| Victoria18 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Poti sa faci baie si fara bandaj... Dar trebuie sa iti pui unul nou dupa ce faci asta si sa dezinfectezi zona cu rivanol.

| qieiqpalz explică (pentru Victoria18):

Nu mi-a zis asta doctorul..eu nu am rivanol ..si nici spirt.ce fac? maine trebuie sa ma opereze la 10 dimineata

| sierra1 a răspuns (pentru Victoria18):

Victoria eu vorbesc din PROPRIE EXPERIENTA. Mi-a dat vreo trei injecții în deget de m-a luat dracu, apoi a tăiat unghia - nu vreau să spun cum...și o săpătmână am umblat tot intr-un picior, Degeaba mănîncă rahat unii pe aici că e simplu. Nu aș vea să repet operația.

| Victoria18 a răspuns (pentru sierra1):

Atunci vinovat e doctorul. Doar o injectie mi-a dat si aia m-a durut, si cand mi-a scos umghia tot m-a durut dar dupa am mers normal.

| Victoria18 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Te pisca pentru ca ai puroi. Asta e daca nu ai. Faci baie fara bandaj. Nu are rost sa il tii, ca tot se uda degetul in urma spalarii. Dupa, te speli cu apa curata pe deget si pui unul nou. Eu nu am de unde stii ce ti-a recomandat doctorul.

| sierra1 a răspuns (pentru Victoria18):

Păi vezi că nu e floare la ureche?

| Victoria18 a răspuns (pentru Victoria18):

Nu neaparat. Au durat extrem de puţin durerile. De fel, sunt o persoana care suporta. De vina e doctorul ca nu a asteptat sa isi faca efectul anestezicul pe care mi l-a administrat... Desi, e destul de greu sa isi faca si asa anestezicul efectul complet avand timp la dispozitie pentru ca e destul de brutal sa iti scoata unghia...ca e material dur nu e tesut si poti simti o durere oricat de mica si cu anestezicul lasat o perioadă.

| qieiqpalz explică (pentru Victoria18):

Nu mia prea zis..il cam durea la ciocan ma trata foarte urat imi raspundea asa in scarba ..deci sa fac baie si dupa imi iau soseta?

| anonimg a răspuns:

Ma bucur ca totul a decurs bine: https://www.tpu.ro/......i-eu-stau/
Numai daca medicul ti-a spus sa tii piciorul ridicat il vei tine; dar daca nu ti-a spus, atunci nu trebuie tinut.
Multa sanatate!

Data viitoare sa nu iti tai unghia prea mult, ci sa o lasi mai mare.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Maxim 30 de minute, dupa ce trece efectul anestezicului cam in 3-4 ore vei simti si ceva dureri.

| qieiqpalz explică (pentru MihaiNicu23):

Si dupa cat timo merg sa imi scoata ata?

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Cam o saptamana dar iti va spune acolo mai exact.

| qieiqpalz explică (pentru MihaiNicu23):

Ok mersi

| Felys a răspuns (pentru qieiqpalz):

Nu se pune nici o ata pentru unghie incarnata

| qieiqpalz explică (pentru Felys):

La sora mea i-a pus ..imi amintesc ca a mers dupa ceva timp sa ii scoata atele

| Victoria18 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Eu m-am operat si nu te doare absolut deloc dupa. Sigur o spui din auzite.

| Victoria18 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Nu e adevarat... Bandaj o sa poarte pana se cicatrizeaza zona. O sa il schimbe zilnic acasa dupa ce dezinfecteaza cu rivanol, pana atunci, i-l schimba asistenta cat timp sta in spital. Dupa ce se cicatrizeaza si cade coaja incepe sa ii creasca unghie noua si nu mai poarta bandaj. Nu il coase...ce naiba! Nu e operatie cardiaca!

| ziftode a răspuns:

Eu am DOUA unghii incarnate in ambele parti (una la fiecare picior, degetul mare) si nu le-am operat
pur si simplu le-am taiat deasupra carnii, si asa nu au mai avut varf care sa intre in carne (o latura nu e destul de ascutita, dar, daca, creezi un varf)
nu stiu daca te ajuta...

| qieiqpalz explică (pentru ziftode):

Nu frate eu mai bine stiu ca face un doctor care stie ce face si nu se poate infecta sau ceva. oricum si eu am la ambele la dreptul e mai grav si ma opereaza maine.dar la dreptul am in amebele parti ale degetului ..in partea stanga a degetului aveam ceva de 2 sapt ai acum 1 sapt am taiat gresit in partea dreapta a degetului si s-a facut ceva grav.

| ziftode a răspuns (pentru qieiqpalz):

Deh, atunci succes cu operatia, si nu pune botul la unii care au "placerea" (cam tampita) sa te sperie, chestia e mai usoara ca o extractie dentara

| qieiqpalz explică (pentru ziftode):

Dar practic trebuie sa imi taie din carne putin si dupa din unghie?

| qieiqpalz explică (pentru qieiqpalz):

De fapt nu zii ca numa ma speriu singur

| ziftode a răspuns (pentru qieiqpalz):

Si? fara e MULT MAI RAU, altfel nu s-ar face deloc asa o, operatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia si te minuneaza :)
https://www.youtube.com/watch?v=zBElf2ZxzNY

| Victoria18 a răspuns:

Nu te mai doare deloc! In cateva minute te-a si operat maxim 15 minute. Eu m-am operat si stiu. Ai grija cand iti schimba asistenta bandajul, din cauza ca o sa iti scoata doctorul unghia, bandajul se lipeste de "carnea vie" unde lipseste unghia si o sa te doara cand ti-l schimba, ii spui asistentei sa inmoaie cu ceva! Bafta! E o operatie foarte usoara! M-am simtit foarte bine dupa. Dupa ce te operezi ai voie doar cu incaltaminte moale, daca tot s-a incalzit e recomandat sa porti doar papuci ca sa nu frece zona unde lipseste unghia de incaltaminte.

| qieiqpalz explică:

Victoria ce fac?

| Sp3cTrA1 a răspuns:

Scuze ca voi scrie cu spatiu mult dar imi face tastatura probleme deci... o sa te doara in vreo 5 zile sau 1 sapt. si cineva de la mine din familie a avut aceasta operatie si asa i s-a intamplat

| MihaelaLoredana21 a răspuns:

Te-a durut anestezia?