| AurelianStochițoiu97 a întrebat:

Salut, Marti ma operez fiindca am o unghie incarnata la piciorul drept la unghia mare,cum este anestezia locala,te doare? simti ceva? mie imi e frica doar atat este firesc,cum se face? te doare rau sau deloc? Multumesc,Astept raspunsuri decente, mi-e tare frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Nu te doare nu te mai ingrijora! O intepatura ca la o injectie. Lasa frica si nu te mai gandi acolo.O modalitate de a elimina aceasta frica este sa ramai implicat in activitatea care iti place si care iti da un sentiment de bunastare.Concentreaza-te asupra lucrurilor prezente, mai degraba decat a zilei de marti.Incurajeaza-te cu propria ta gura ca totul va fi bine si mentineti o atitudine pozitiva.Iti doresc multa multa sanatate!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anestezia locala te doare foarte putin, timp de cetva secunde (de o suta de ori mai putin decat te doara unghia incarnata cand mergi). In rest vei simti, dar nu durere, anestezia locala va lua toata durerea, dar nu si celelalte senzatii. Dupa mica durere de la anestezie nu vei mai simti absolut deloc durere.

| mona a răspuns:

Iti face anestezie locala si nu simti nicio durere

| oanabuysomeweed a răspuns:

Buna! Eu am fost operata de apendicita acum un an..Si nu o sa te mint, cu anestezie locala a fost extrem de naspa. Poate mi-a fost si mi-e frica dar vedeam tot... iti urez succes. :* scuze daca te-am speriat

| Raniia a răspuns (pentru oanabuysomeweed):

De ce o sperii? vedeai tot dar nu te durea.

| rozuleculoareamea a răspuns:

Inainte de operatie o sa-ti dea o pastila un fel de somnifer, asa ca vei fi pe jumatate adormita, iar la locul " faptei" o sa-ti dea cu ceva spray sau cv de genu', asa ca n-o sa simti nicio durerewinking Dupa parerea mea este mai bine sa-ti faca operatia cu anestezie locala daca e doar pentru o unghie, cea generala chiar daca dormi in timpul operatiei este mult mai dureroasa dup-aia. Sper ca ti-am fost de folos si-ti doresc mult curajwinking

| AurelianStochițoiu97 explică:

Salut, Scuze ca dau raspunsul tarziu, nu m-a durut deloc. Multumesc pentru raspunsuri. Acum s-a strans piele happy m-am speriat degeaba. Multumesc inca o data. happy

| Giovani_3418 a răspuns:

Salut pustilica, stai linistit, si eu am fost tot la fel ca tine, am avut unghie incarnata la piciorul drept, imi era o frica imensa, si cand am ajuns acolo, mi-a facut o injectie intre degetul mare si degetul mic, am simtit ca o injectie in fund si atat, si imediat in 10 minute, mia taiat unghia pur si simplu si m-a cusut acolo, nu te lua de pe astia ca te adoarme sau ceva, e ceva de genu ca tu iti tai unghia, doar ca iti taie cu tot cu unghia si o mica carne de acolo, NU TE DOARE ABSOLUT DELOC!, sincer iti spun, du-te cu incredere, a fost misto, nu exista ca te adoarme sau ceva de genu, doar atat, bye si nu te mai ingrijorawinking Sami spui cum a fost, bafta.