| Aritzu2000 a întrebat:

Sunt disperata. Am o unghie incarnata la piciorul stang, degetul mare si mereu scoteam coltul. Dar de ceva timp nu m-am mai ocupat de unghie si a intrat foarte rau coltul in care. Ma inteapa EXTREM de rau doar la o mica mangaiere. Locul acela e rosu si caldut. Mama imi spune ca ar trebui sa ma operez ca daca nu fac febra mare si chestii. In momentul de fata am o durere majora la genunchi ( stang ) si eu presupun ca e de la deget. Asa este sau doar e o febra musculara sau o intindere? :-s P.S: imi este frig, probabil sunt speriata. Ajutati-ma cu un raspuns bun. Da-ti-mi remedii sa imi ameliorez acum durerea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Mădălllinna a răspuns:

happy Multa sanatate.

| dani2404 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema, m-am operat si acum nu mai am probleme, o sa iti arate putin mai ciudat degetul dar e mult mai bine, nu mai simti nici o durere. Am incercat 1001 de medicamente si creme dar pana la urma am ajuns sa ma operez. Genunchiul nu are nici o treaba cu piciorul. Bafta si insanatosire grabnica.

| Aritzu2000 explică (pentru dani2404):

Si cum a fost? Te-a durut anestezia? Imi poti explica te rog frumos?

| dani2404 a răspuns (pentru Aritzu2000):

Mi-a facut anestezie locala, adica numai la picior, mi-a bagat bratul drept intr-o perna care se umfla si dezumfla pentru a-mi lua tensiunea sau nu mai stiu ce, in bratul stang mi-a bagat un ac cu o perfuzie ( care o vei purta si dupa ce ai terminat, iti tine de foame pentru ca nu ai voie sa mananci). Anestezia a durut putin dar la inceput dar durerea a fost suportabila. Mi-au pus 2-3 intrebari sa vada daca-s constient si in 3 minute am tras un somn. ma mir cum de m-am trezit. Mi-a bandajat piciorul pana aproape de calcai. Am stat in spital peste noapte ( operatia am facut-o pe la ora 11-12 sau 1 ) nu mai stiu bine, si a doua zi cam pe la 12 am plecat acasa. Dupa ti bandajul ala 2-3 zile cat iti zice doctorul (iti recomand ca primele zile sa iti iei carje, te poti incalta sau daca ai niste sandale mari incat sa-ti incapa bandajul sunt perfecte, pentru ca o sa poti merge, carjele le folosesti daca nu ai papuc pe acel picior) si o sa ti-l scoata ei la controale saptamanale. Dupa vreo 7-10 zile vei putea purta papuci normali pentru ca iti face bandaj mai mic. Faza proasta e ca o sa te cheme inca de vreo 5-6-7 ori dupa operatie sa vada cum merge. La ultimul control o sa-ti scoata atele alea si scapi.

| Caddy14 a răspuns:

Durerea la genunchi nu are nici o legatura cu degetu.In legatura cu frigul poate ai febra de la infectie.Cel mai bine e sa te duci sa te operezi si nu o sa mai ai probleme happy