| Graham2001 a întrebat:

Eu "sufar" de ginecomastie(țâțele la barbati) si ma intrebam daca as putea remedia problema printr-un antrenament intensiv la piept la sala.
Credeti ca ma poate ajuta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Si eu 'sufar' de asta inca din copilarie 7 8 ani. Acum am 27 de ani, nu a trecut, e la fel de inestetic, insa te obisnuiesti.Eu am ginecomastie de gradu 3 laughing, cu timpul nici numai pui la suflet, nici numai bagi in seama.Am fost la medici, la profesori doctori, nu e nimic hormonal.Doar ca eu cu tine avem mai mult hormon feminin ca ceilalti barbati.Insa si la femei se intample sa aiba mai mult hormon barbatesc decat e normal. Daia vezi femei cu vocea groasa, unele au si clitorisu foarte mare, uneori e ceva medical, alteori e ceva 'normal' nu deranjeaza cu nimic.Eu numai am nici un stres cu ginecomastia.Pentru ginecomastie poti face operatie de liposuptie, nu ti-as recomanda.Cat despre sala, daca ai ginecomastie de gradu 3, degeaba faci.O sa ti se lase sanii ca la babe.Am vazut cazuri, in plus si eu am facut sala, trageam pentru piept, insa cum am vazut acel caz am renuntat.Arata mai rau ca la ginecomastie laughing tot tesutu adipos din piept disparuse, se formase muschii, si pielea de acolo nu sa tras, si atarna mai rau ca la babe. Daca ai intrebari da-mi mesaj privat si vorbim

| danbnz a răspuns:

Posibil, dar putin probabil

| aXy99 a răspuns:

Nu, nu te va ajuta. Fa terapie post ciclu cu anti-estrogeni.
Sau daca ai din alta cauza, du-te la medic. S-ar putea sa se trateze doar cu operatie, depinde in ce stadiu e.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Medicul ce zice?

| christine99 a răspuns:

E mai degreba o problema hormonala, medicul endocrinolog te poate ajuta.

| Ginecoma a răspuns:

Sunt foarte multe tratamente eficiente pentru a combate ginecomastia si a elimina sanii barbatesti crescuti proeminent. Dar inainte de a asculta orice sfat pe care il gasesti in mediul online este recomandat a face o vizita la un doctor de specialitate. Doar o consultatie fata in fata iti poate spune cu exactitate ce problema ai si ce tratament ar trebui sa urmezi. Poate ai adipomastie si nu ginecomastie. Peste 80 % dintre barbatii carora le-au crescut sanii au considerat ca au ginecomastie dar dupa un control medical au ajuns la concluzia ca au adipomastie, grasime in jurul sanilor. Aceasta apare la barbatii care au probleme cu greutatea si nu este la fel de grava precum gynecomastia dar este la fel de inestetica.
Atat ginecomastia cat si adipomastia se pot trata cu usurinta folosind pastilele Gynectrol. Acestea balanseaza dezichilibrul hormonal crescand productia de testosteron in mod natural si topeste grasimea din zona pieptului. Alaturi de exercitii fizice chiar vei scapa de sanii cu aspect feminin in timp scurt, 2-3 luni depinde cat de complicata este problema. Cat despre exercitiile fizice le poti face si acasa nu trebuie neaparat sa ajungi sala. Gasesti pe Youtube foarte multe filmulete care or sa te ajute. Dar daca iti doresti sa faci sala pe termen lung iti recomand sa nu folosesti steroizi pentru ca iti poate agrava situatia. Steroizii sunt un factor major al aparitiei ginecomastiei datorita dezechilibrului hormonal pe care il provoaca. De asemenea si consumul exagerat de alcool, droguri, in special marihuana, poate provoca aparitia acestei boli la barbati. Un alt tratament pe care il poti urma este operatia dar aceasta se face doar in situatii majore si este destul de scumpa si dureroasa. Daca ai adipmastie o sa scapi usor cu o liposuctie care nu e la fel de dureroasa precum operatia dar este cam la fel de scumpa, depinde de clinica unde o faci.