| anonim_4396 a întrebat:

As avea o intrebare. Eu m-am nascut cu stern infudat(pectus excavatum), si stateam zilele astea si ma intrebam daca as putea remedia cumva aceasta. Ca ma simt nasol cand vad ca atunci cand imi dau tricoul jos si ma vede cineva sa inceapa sa rada de mine.Am auzit ca innotul este recomandat dar nu stiu daca mai ma poate ajuta avand in vedere ca am 16 ani.
Si pe langa asta daca ma apuc de sala credeti ca s-ar putea sa obtin un aspect al pectoralilor mai placut?
Multumesc anticipat!
O seara faina!

2 răspunsuri:
| alex0297 a răspuns:

Salut!
Din cate stiu singura modalitate de a scapa de pectus excavatum este operatia. Ai putea vizita si un kinetoterapeut poate acesta ar reusi sa iti recomande exercitii care sa reduca amplitudinea acestei malformatii. Ar fi indicat sa nu mergi la sala pana la varsta de 18-20 de ani mai ales daca ai aceasta problema deoarece este posibil sa o agraveze neavand oasele total osificate. Te poti interesa mai exact de la un kinetoterapeut. Sa nu te simti nasol daca rade cineva de tine, nu este nimic rusinos in a avea o problema de genul, cine rade de tine pentru problema asta e numai un copil ramas in urma.

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

Http://www.romedic.ro/pectus-excavatum-torace-infundat Salut este un siteu de incredere. iti recomand. Cel mai te sfatui cun medicul ortoped.