| anonima13 a întrebat:

Eu vara trecuta am stat mult la PC pe un scaun de lemn, de atunci cateva luni ma tot durut noada, dar durerile au disparut. eu de cand ma stiu nu am stat prea dreapta, in ultimu timp stau cocosata, si mama ma tot zapaceste sa stau dreapta dar atunci cand vreau sa stau dreapta ma enerveaza ca trebuie sa stau teapana, zilele astea am fost sa ma imbrac de scoala si am mers pe jos o zi intreaga 10-12 ore! eram foarte obosita si ma durea si spatele, eram cu mama si ea era foarte obosita dar nu o durea spatele, din ziua aia mama s. a cam speriat si spus ca ma duce la un control la medic.si a spus ca daca am ceva grav s.ar putea sa imi puna corset... voi ce credeti e grav? ati patit asa ceva? funda si vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Grey96 a răspuns:

Buna! Si eu am problema asta. Am fost la doctor si mia recomandat un kinetoterapeut. Am facut o ora de kinetoterapie dar dupa accea nu a mai vrut doctorul sa faca exercitii cu mine. Asta se intampla acum 3 ani. Am incercat sa port corset dar nu il suport fiindca nu pot respira din cauza lui. Si acum mi se vede cocoasa dar mi-a intrat in ritm sa ma indrept si asta eu datorez numai mamei care a stat cu gura pe mine. Eu iti recomand sa faci sport pentru a ti se dezvolta muschii sptatelui pentru a te indrepta singura. Nu fa prostia pe care am facut-o eu si crede-ma ca daca medicul iti va recomanda un corset te rog sa il porti pentru ca este foarte bun si mai tarziu nu vei avea de suferit.