| Stefcuchef a întrebat:

Exista ceva tratamente pentru reflexul de gag? Se poate trata asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Ștef, lasă fata in pace. Daca nu poate, nu poate.
Reflexele sunt reflexe. Dacă vine ceva spre tine, închizi ochii. Desensibilizare unei zone pentru ameliorarea unui reflex necesită mii de repetiții, care sunt chinuitoare in acest caz.
Luptătorii se antrenează lovind apa cu palmele, pentru a face stropi. Dureaza luni de zile până când pot rezista din a clipi, și nu riscă să vomite la fiecare strop care vine spre ei.
Calmează-te, dacă nu poate, nu poate.
Te-ai intrebat ce înseamnă gag reflex? Înseamnă reflex la înecare. Are un rol foarte important.