| DejaVuDoc a întrebat:

Cu ce medicamente se poate trata inceputul de candidoza la baieti? Sau daca stiti si tratamente naturiste ar fi mult mai grozav.

PS: Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NightAngel_8574 a răspuns:

RASPUNS-> crema de galbenele:
-e eficienta
-e clasica
-e ieftina
-se gaseste la orice plafar/farmacie
-e naturala, din plante
In plus:
-o poti folosi pentru orice alte probleme de piele
-impiedica tulburarile menstruale
-impiedica aparitia ridurilor
-poti sa o folosesti pentru hemoroizi
-acnee
-migrene... te masezi la tample cu ea
ETC. E FOARTE EFICIENTA!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu cel recomandat de dermatolog. Crema de galbenele ca si alte tratamente natursite iti vor face mai mult rau, ascunzand infectia si cronicizand-o. daca ajungi repede la medic, te poti vindeca dupa un tratament de 21-30 de zile. daca te dai cu prostii, poti ajunge sa ai nevoie de tratamente de ani de zile.

| MMihai a răspuns:

Poți să ai parte și de alte „bucurii", nu doar de candidoză!
Trebuie să te consulte un medic dermato venerolog.
Anticandidozice pe vremea lui Ceașcă erau Nistatinul /stamicinul, dar nu mai știu dozajul.
Cu tratamentele naturiste o poți lua în barbă, în sensul că pot acoperii treburi urâte.
Mergi la un dermato venerolog și nu incerca să te tratezi singur.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să mergi la un control la medicul dermato-venerolog pentru "confirmarea" diagnosticului şi apoi vei primi tratamentul aferent ( cel ADECVAT ).

NU se fac tratamente "după ureche", aşa cum ai citit pe net sau cum ţi s-a recomandat de unul sau de altul!

În caz contrar, vei obţine o candidoză RECIDIVANTĂ/cronică.

De asemenea, şi partenera de sex TREBUIE să meargă la ginecolog pentru tratament.
Iar în perioada tratamentului NU se face sex ( DELOC )!

Toate cele bune.

| DejaVuDoc explică (pentru bursuc001):

Dar inca nu mi.am inceput viata sexuala.

| bursuc001 a răspuns (pentru DejaVuDoc):

NU contează!

Candidoza se poate face şi de la un tratament cu antibiotice sau se poate contacta de la o toaletă publică ( de pe o clanţă/robinet/capac de wc, atinse după o persoană infectată ).

O zi frumoasă.