| d3liutza a întrebat:

Exista cu adevarat deochiul? :o Se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Asa se spune, ca daca te deoache cineva ti se face rau sau te doare capul si sunt niste descantece ca sa iti fie bine.nu cred in asa ceva, nu uita ca daca crezi si in pisica neagra ai sa te organizezi mental asa fel incat o sa creezi raul din ziua aceea deci nu iti otravi sufletul cu asemenea credinte false
Fugi deochi dintre ochi, din gene, din sprâncene, din vârful nasului, din măduva oaselor, din creştetul capului şi du-te unde cocoşul nu cântă, unde popa nu toacă, acolo te-aşteaptă cu mesele întinse, cu făclii aprinse şi lasă-l/las-o pe (numele persoanei) curat/ă, luminat/ă, cum Dumnezeu l-a/a lăsat/-o, Amin!

| introduaicinumele a răspuns:

Offf, inca ma intreb: de ce lumea crede in deochiuri si alte prostii de genul?! De ce? Le-a dovedit cineva?
PS: daca cineva ti-ar spune ca exista alte civilizatii pe alte planete ai crede? Probabil nu, atunci de ce sa crezi ca exista deochi? Si in plus, exista in galaxie miliarde de planete, exista milioane de galaxy, si sunt sante sa exista alte civilizatii... dar la deochi sau chestile alea cu pisica neagra si altele, ce te face sa crezi ca sunt adevarate?

| CristiSeeker a răspuns:

Nu exista. Religia, astrologia si credintele populare sunt false si cumva corelate, daca observi. Deschide-ti ochii si minteawinking.

| d3liutza explică (pentru CristiSeeker):

Sa inteleg ca esti satanist?

| d3liutza explică (pentru CristiSeeker):

Religia nu e falsa! straight face

| CristiSeeker a răspuns (pentru d3liutza):

Nu sunt satanist sunt ateu. Consider ca ar fi cam stupid sa nu cred in Dumnezeu dar sa cred in Satan. La randul ei si satanismul este o forma de manifestare religioasa, deci daca afirm ca religia este falsa, nu pot fi satanist!
Cred ca ar trebui sa iti pui intrebari, sa te informezi, sa citesti, sa vizionezi documentare pe aceasta tema, apoi sa faci afirmatii de genul "Religia nu e falsa!".

| TrentonChase a răspuns:

Astea sunt minciuni pescaresti, apropo studiile arata ca cu cat sunt oameni mai prosti cu atat cred mai mult in superstitii

| d3liutza explică (pentru TrentonChase):

Sigur oh go on Eu cred. In unele. Si am 9.70 media de admitere. Sa nu mai vorbesti chestii pe care nu le stii sigurwinking

| TrentonChase a răspuns (pentru d3liutza):

Lol, ce legatura are media de admitere cu superstitiile?

SUPERSTÍȚIE, superstiții, s. f. Prejudecată care decurge din credința în spirite bune și rele, în farmece și vrăji, în semne prevestitoare, în numere fatidice sau în alte rămășițe ale animismului și ale magiei.

Deci eu cred ca in secolul 21 este un pic jenant sa mai crezi in supersitii, dar nu te invinovatesc si eu am avut bunici care imi spuneau sa am grija sa nu sparg oglinzi, sa nu trec pe sub scari...bineinteles ca ele neavand decat 4 clase nu te puteai sa te astepti sa faca diferenta dintre mit si realitate.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Da, chiar exista! Il poti preveni, purtand ceva rosu si se trateaza daca iti face cineva rugaciunea "Tatal Nostru" happy Asta e tot ce stiu.straight face

| DanScutaru a răspuns:

Exista fantezie... In deochi nu cred asta e o prostie babeasca stai linistita... Succes

| Bluegreyeyes a răspuns:

Depinde cum o ia fiecare, pe mine ma durea capul si mama imi facea apa cu chibrite, o fi prostie pentru unii da nu stiu, nu cred. happy

| MrrAdYiTzzA a răspuns:

Cand cineva te deoache exista un leac babesc care ti-l zice cineva descantec, ori aprinde 3 chibrite si le baga intr-un pahar cu apa si iti zice descantecul, ori zici in gand tatal nostru
FUNDA?