| anonim_4396 a întrebat:

Exista in Romania posibilitatea de face implant dentar cu muguri dentari?
Ma refer la muguri dentari prelevati de la oameni, ca sa imi creasca o alta masea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Se pare ca nu.
http://www.dentfix.ro/2014/10/implanturile-biologice-cu-mugure-dentar/

"Până în acest moment, singurele teste de acest tip au fost efectuate asupra șoarecilor de laborator. Spre exemplu, un astfel de experiment a fost realizat în cadrul Colegiului King din Londra și a dus la rezultate promițătoare: după implantarea mugurelui dentar, obținut din celule stem, în cavitatea bucală a unor șoareci, acesta a continuat să se dezvolte, generând într-un final un nou dinte integral." Citat luat de pe "dentfix.ro"

| Holy2010 a răspuns:

E la stadiul de cercetare. Nu se face nicaieri. Si nu e vorba de transplant ci de muguri embrionari din celulele stem proprii. Ai citit tu undeva un articol dar nu pana la capat se pare.