| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

Acum câteva zile mi-am scos o masea din lapte și anume premolarul 2 pentru ca făcusem infecție. Vreau sa știu dacă exista posibilitatea sa crească alta masea, cu toate ca medicul mi-a spus sa îmi fac implant ca e cea mai buna metoda. Dar nu pot sa accept asa ceva acum. Am doar 17 ani și nu pot. Chiar mi se pare mult. Și nu vorbesc de preț

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se numesc masele "de lapte" si nu "din lapte". Si, da! Cresc altele in loc tocmai pentru ca sunt cele formate in perioada alaptarii care se schimba.

| alina2k18 a răspuns:

Avand in vedere ca molarul 2 cade la maxim 12 ani, ce aveai tu acolo respectiv premolarul 2 era dinte permanent.
Faci o mica mare confuzie laughing
Nu exista premolari de lapte, dintii de lapte sunt in numar de 20winking si nu includ premolarii ca aia sunt doar PERMANENTI.

Deci NU o sa mai creasca nimic acolo, o sa ai pauza-lipsa-gaura stii tuwinking daca nu iti faci lucrare sau implant dintii or sa migreze putin, se vor inghesui, nu o sa calci bine pe aia de jos daca ai extractie la dintii de sus, e nasol.

| ImiPlacMexicaniiXD explică (pentru alina2k18):

Molarul 2 cade sau creste la 12 ani?hee hee

| alina2k18 a răspuns (pentru ImiPlacMexicaniiXD):

Cade laughing ala de jos pe la 11 ani, ala de sus la 10 ani jumatewinking

| ImiPlacMexicaniiXD explică (pentru alina2k18):

Dacă acolo scrie erupe asta înseamnă după mintea ta ca va cădea? off, ce lume

| alina2k18 a răspuns:

In asta;)
https://www.desprecopii.com/Images/dinti-de-lapte-cand-ies-1252015(1).png
https://ro.wikipedia.org/wiki/Premolar

Dar te propun la Premiul Nobel, tocmai ai descoperit ca exista PREMOLARI DE LAPTE;)
https://ro.wikipedia.org/wiki/Premolar
Anunta-i si tu p-astia de la Wikipedia, auzi dentitia definitiva, in ce univers traiesc? :)
:))
Dar da-ti cu un pic de reveneala inainte;) haw!

| ImiPlacMexicaniiXD explică (pentru alina2k18):

Uite asa da. Voiam sa știu dacă fac parte din dentiția definitiva sau nu. Și, da, e o masea de lapte având in vedere verdictul medicului meu stomatolog! Mulțumesc, apreciez

| ImiPlacMexicaniiXD explică (pentru alina2k18):

Și apropo ce vezi tu acolo sunt dinții la copii, nu la adolescenți de 17 anihappy

| alina2k18 a răspuns (pentru ImiPlacMexicaniiXD):

Pai si atunci cum ai la 17ani dinti de lapte daca vazusi si tu cu ochii tai ca dintii de lapte sunt la copii? laughing
Pe langa faptul ca ti-am explicat destul de clar ca PREMOLARII SUNT DOAR PERMANENTI adica fac parte din dentitia defintiva, ei nu exista/nu se formeaza in dentitia de laptewinking