| Kamakura a întrebat:

Exista injecție care te face imun la tetanos 2-3 săptămâni?
Întreb asta ca ieri la biologie ne-a spus că vaccinul anti tetanos e permanent (anticorpi ceva) și când eram mic m-am înțepat în talpă cu cui ruginit și m-a dus mama la spital și mia făcut o injecție.
Mai fac vaccinul la școală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Vaccinul antitetanos contine proteine din cultura, proteine si material genetic din microb, ceva sare de aluminiu care stimuleaza raspunsul imunitar (si provoaca reactii alergice uneori) si conservant, nu stiu daca Thimerosal sau altceva. Prezenta proteinelor si ADN-ului microbian provoaca o reactie imunitara, si apoi in "bancile informatice" ale sistemului imunitar este pastrata o copie, pentru o anumita vreme sau pentru toata viata, ca in caz de infectie cu bacilul Clostridium Tetani, sa produca anticorpii necesari pentru lupta cu infectia.
In cazul tau, dupa ce te-ai intepat, era prea tarziu sa ti se faca vaccin (vaccinul se face ca sa previna boala, inainte de a fi infectia propriu zisa) si ti s-a administrat ser cu anticorpi. Serul nu te face imun la infectie, doar ajuta sistemul imunitar sa lupte in cazul unei infectii.
P.S. Nu este dovedit ca efectul vaccinului este permanent, dimpotriva, si din acea cauza persoanele vaccinate trebuie sa faca rapel tot la 5 ani.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

S-a demonstrat ca vaccinarea anti-tetanos te face imun numai vreo 5-7 ani, nu permanent, ca dupa cam 5 ani organismul uita sa faca anticorpi, iar la 7 ani nu mai ai deloc. De aceea, te vei vaccina la scoala si, daca te vei rani la interval mai mare de 5 ani de la ultima vaccinare, de asemenea te vei vaccina.

| 7Slasher666 a răspuns:

Tetanosul este valabil in jur de 3 ani, dupa trebuie facut iar.Nu e permanent.Te-as sfatui sa-l faci.