Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Exista o ora limita cand putem consuma fructe? Care este aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Fructele se mănâncă pe stomacul gol și de preferat fără să fie gătite în vreun fel și fără frișcă sau alte năzdrăvănii. Cel mai bun moment al zilei pentru a mânca fructele este dimineața. Între orele 4 și 12 e bine să bem apă și să mâncăm fructe. Abia apoi ne putem aventura cu alte mâncăruri mai complexe. Dacă vrei să mănânci în alt timp al zilei poți verifica pe internet cât durează digestia a ce ai mâncat înainte ca să le mănânci (aproximativ) pe stomacul gol. Ultima masă a zilei ar trebui să fie cel târziu la ora 20. Cel mai bine ar fi să ai stomacul gol la ora aceea. Astfel dacă mănânci fructe să termini de mâncat pe la 19.30. Dacă mănânci o masă mai consistentă ultima masă ar trebui să fie undeva pe la 5.30.
Între orele 20 și 4 dimineața are loc vindecarea organismului. Dar dacă el trebuie să facă digestie în acest timp sare peste acest proces. Cel mai bine este să îi dai organismului alimente a căror digestie să dureze cât mai puțin. Pentru ca el să își poată face și celelalte funcții. Plus că mai puțină digestie înseamnă și mult mai multă energie pentru tine. Vor dispărea stările de somnolență de după masă.
Încearcă să nu amesteci fructele. Mănânci o masă de un fruct. Faci pauză vreo 30 de minute și abia apoi mănânci alt fruct.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Buna!

dupa micul dejun (in jur de 8/9 dimineata mananc fructele 10:30/11), o singura portie pe zi pentru ca, am eperimentat si nu pot doua portii. La fel si cu masa principala... mai mult de o masa,
pranzul, nu pot sa iau- incerc sa il fac pe din doua, vba aceia... + apa, doi litrii si douazeci, btw ceaiul este inclus in doza de apa? happy

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu e îndulcit cred că da.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Neindulcit.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Awwww! sa mananc fructele separat? le fac salata...3/4 feluri dar cantitate mica...ar fii prea complex totusi. :)

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Acuma dacă e să compari o salată de fructe (fără zahăr, miere, frișcă,
etc, DOAR FRUCTE) cu un sandviș oricum ai combina fructele tot mai câștigat ieși. Eu ți-am zis doar varianta optimă să fii conștient de ea.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Si in aer liber cat e indicat, minim, sa stam/zi?

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Cât să nu te pârlești, atât. În rest cât se poate. Eu în ultima vreme nu prea mai suport să mănânc în casă. Îmi iau tăgârța după mine, caut o bancă aproape de unde trebuie să ajung și mănânc acolo. Parc, grădina publică, printre blocuri, unde nimeresc.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Un fruct la 30 de min. mi-ar lua doua zile sa termin cu mesele pentru o zi

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu un fruct. Un tip de fruct. Adică mănânci câteva mere de exemplu. Faci pauză. Apoi câteva banane. Iar pauză. Cam așa. Ideal este 30 de minute. Important e să fie ceva. Și eu uneori trebuie să plec la servici și îmi fac calculul și văd că nu iese și scad pauza dintre fructe la 20 de minute, cel mult 15. Nu mai puțin și doar excepții.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Frumos!winking Imi place ideea ta! ...Bvo.

| Violleta2022 a răspuns:

Fructele se consuma pe stomacul gol, sau intre mese, la 2 ore dupa masa, sau cu 2 ore, inainte de a manca!

| doctorandus a răspuns:

Fructe mananci cand ai chef, ca daca stai sa le consumi dupa orar, nu le mai mananci sau mananci mai putine. In general e bine sa mananci multe fructe si legume.

| minrest a răspuns:

Avand in vedere faptul ca fructele in general contin glucoza care, in mare parte ajunge rapid in sange, e bine sa lasam doua ore intre consumul de fructe si culcare, sau mai bine trei ore.

| Donsavas a răspuns:

Înainte de masa sau intre mese e recomandat a se manca. Ele se digera destul de repede dacă stomacul nu e ocupat cu alte alimente grele (lactate, carne, oua, mâncare gătită). Vitaminele trebuie luate pe timpul zilei ca sa ajute la asimilarea celorlalți nutrienti. Seara sau noaptea sunt cam inutile iar fructoza se va depune pe post de grăsime la ore târzii.

| Superior a răspuns:

Doamne ce aberatii, mananci cand iti e foame ce naiba. Omul cum traia acum 1000 de ani cand nu existau nutritionisti de astia ma? Sultanu la turci manca si cand omora pe campu de lupta si nu era gras.

| anonim_4396 explică (pentru Superior):

laughing

| CleanHeart a răspuns:

Cand am pofta
Nu imi pun ore la fructe
o seara frumoasa! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.Ideal ar fi să folosesti fructele pe post de gustare fie în jurul orei 11.00, fie după-amiaza pe la ora 16.00-17.00 deoarece atunci există o secreţie fiziologică de insulină, hormon care scade glicemia şi determină poftă de dulce.

| farfuriaverdex a răspuns:

Fructele trebuiesc mancate dimineata sau in prima jumatate a zilei la diferente de 1-2 ore de mesele principale, trebuiesc consumate ca si gustari

| annempx a răspuns:

Nu conteaza la ce ora, conteaza cate. daca consumi prea mult te va durea burta

| TheWhiteDemons a răspuns:

Buna,ideal ar fi să folosesti fructele pe post de gustare fie în jurul orei 11.00, fie după-amiaza pe la ora 16.00-17.00 deoarece atunci există o secreţie fiziologică de insulină, hormon care scade glicemia şi determină poftă de dulce.

| Harlab_Liana_1998 a răspuns:

Dupa ora 5 nu mai consuma

| Andreww97 a răspuns:

Fructele le mananci intre mese, cu cel putin 2 ore inainte de masa sau cel putin o ora dupa masa.

| Pirvuceanu_Mihaela_2002 a răspuns:

Poti sa mananci orican dar recomandat ar fi daca le mananci seara sa le mananci cu 3 ore inainte sa dormi pentru ca daca le mananci inainte sa dormi vor fermenta in stomac iar a doua zi te vei trezi cu diaree