| ღmerishorღ a întrebat:

Exista posibilitatea sa interneze un pacient care are hipotensiuneI don't want to see
Scuze de categorie...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Hipotensiunea cronică nu este niciodată gravă. Problemele de sănătate apar atunci când T.A.scade brusc cu senzatia de ameteală la ridicarea în picioare(ortostatism) din pozitia culcată. Scăderea bruscă iti poate ameninta viata,anumite cauze fiind:dezhidratarea severă, reactii alergice severe(socul anafilactic), pierderea de sînge(hemoragiile).T.A. fiind f. mică există pericolul ca organismul să nu primească destul oxigen astfel încît să-si exercite functiile normale.În acest caz internarea se face de URGENTĂ!

| onasis1961 a răspuns:

Ori ce persoana cu hipotensiune, se poate interna la oricare centru de Cardiologie Din zona in care locuieste! In principal pentru a se stabili cauza! Dupa care in functie de gravitate se da tratament! Sanatate Maxima!

| IzabellaLoredana a răspuns:

Da,este foarte probabil.
Eu am avut hipertensiune si am fost internata.
O zi buna!