| paulnegrea a întrebat:

Exista si alte metode de a depista hernia inghinala in afara palparilor? Care sunt acestea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ecografia si tomografie comput/erizata, rareori se foloseste o metoda invaziva care consta in introducerea unui material de contrast in cavitatea peritoneala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.Stati in pozitie de ortostatism[in picioare] si tusiti capul fiind in sus. Daca simtiti o durere la inghinala sau o umflatura in timpul tusei putem spune ca este o hernie inghinala. Daca nu se umfla zona inghinala si simtiti numai durere poate fi un punct herniar stang sau drept[adica un inceput de hernie care nu este vizibila cu ochiul liber]. Pentru un diagnostic sigur va recomand un doctor chirurg care va va da un diagnostic sigur care consta in palparea zonei.