| DatMikassa a întrebat:

Exista suplimente care ma pot ajuta cu anxietatea generalizata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

-Complex vitamina B(in special B3, B5, B12):previne teama nemotivata, controleaza nivelul zaharului din sange, ajuta contra stresului, previne depresia.Se gasesc in cereale integrale,carne curcan, legume, cartofi, ficat, drojdie.
-Magneziu:efect calmant(Impreuna cu B6),protejeaza inima si arterele.Se gaseste in banane,musetel,menta, galbenele, patrumjel, ardei iute(dar sa nu ai probleme cu hemoroizii).
-Vitamina D:ajuta sistemul imunitar, oasele.Se gasete in oua, peste, statul la soare macar 10-15 min/zi
-Omega 3 si 6:previne depresia, anxietatea.Se gaseste in peste.
Dar se poate lua si suplimente alimentare, care contin toate aceste vitamine si minerale.
Este recomandat a se face si niste analize din sange, sa vezi cum stai cu magneziul, calciu, fierul.