| Liviu321 a întrebat:

Ce suplimente nutritive sunt bune pentru a face masa musculara? Exista suplimente care te ajuta sa iei in inaltime? Daca da care sunt acelea? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cele de calitate din import :

www.megaproteine.ro
www.sn-shop.ro
si altele.

Dar iti alegi in functie de varsta, inaltime/greutate, alimentatie, etc., nu cumperi haotic.

| Liviu321 explică (pentru Cosmin86):

Eu ma refeream strict la creatina, proteine(batoane) nu la morcovi, rosii etc. Mananc destul de mult (la 17 ani am o inaltima de 1.71 si 55 kg, dar nu reusesc sa ma ingras. Am inteles de la doctor ca am arderile rapide) si vroiam sa pun masa pe mine dar nu stiam cum. Flotari, ridicari de greutati am incercart dar nu dau rezultate. Multumesc de sfaturi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Liviu321):

Si alea tot din mancare sunt facute. Creatina spre ex. se gaseste in carne si in altele, suplimentele tot din mancare sunt facute.

Batoanele cu proteine sunt facute din soia sau din zer si albus de ou ( depinde de baton ).

Daca vrei sa pui masa, iti trebuie un gainer, ceva cu multi carbohidrati.

Tu nu ai nevoie de proteine acum asa mult, ai nevoie mai mare de carbohidrati. Ia-ti un supliment cu proteine si carbohidrati + o creatina.

Creatina cu 30 de min inainte si suplimentul cu proteine+carbo imediat dupa antrenament.

In rest, sa ai vreo 5 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati.

14 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Proteinele cresc masa musculara.
le gasesti din belsug in :
carne
oua
lapte
fasole
orez
mazare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Intrebarea era despre suplimente, nu alimentatie

| Maomau a răspuns:

Exista dar nu sunt sanatoase si folosirea lor indelungata duce la infarct cardiac!
Din aceasta cauza in multe tari sunt total interzise

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maomau):

Serios? De cand naiba sunt suplimentele total interzise? DE CAND naiba te afecteaza?

Suplimente = MANCARE concentrata.

Le confunzi cu anabolice.

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maomau):

Hai mai copil mic, care n-a citit o carte in viata lui, nu ne explici de ce nu sunt sanatoase suplimentele?

Si in ce tari sunt interzise?

Hai copilule, explica-ne din experienta ta laughing

| UnCorpSanatos a răspuns:

Proteina, Creatina, Anabolizantii, Steroizii intra pe marile siteuri producatoare si vei gasi diferite oferte dar cel mai bine ar fi sa incerci sa mananci sanatos, sa bei multa apa, si cat mai putine grasimi si carbohidrati nesaturati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru UnCorpSanatos):

Anabolizanti si steroizi = hormoni sintetici, cu ft multe efecte secundare
proteine, creatina = suplimente facute din mancare ( mancare concentrata ), naturale si fara efecte secundare

E o mare diferenta intre ele, ca sa le pui in aceeasi enumerare happy

| UnCorpSanatos a răspuns (pentru Cosmin86):

Nici proteina nu e facut din mancare e tot sintetica si imita alimentele, la fel cu creatina nu e tot una ce produce corpul cu ce iei ca supliment nimic nu e natural dintre astea eu tocmai i-am recomandat sa manance sanatos tongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru UnCorpSanatos):

Nutritionistul meu a dus cateva suplimente in laborator si ghici ce, chiar contineau ce scrie pe ele.

Nu exista "proteine sintetice" si nici creatina sintetica. Suplimentele avizate medical si FDA sunt naturale.

In general problemele cu suplimentele sunt faptul ca se adauga si alte lucruri ( ex. indulcitori artificiali - aspartam -, gluten si altele ), dar la cele avizate e ok.

Uite :
http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

P.S. : cand cineva iti spune ca "Nici proteina nu e facut din mancare" e clar ca nu are prea multe tangente cu acest sport :)

Mai documenteaza-te

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmin86):

Scuzi exprimarea tampita de genul "sunt faptul", dar scriu rapid ca ma grabesc

| UnCorpSanatos a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu te contrazic ca pari informat dar cum spuneai tu nu sunt 100% proteina si esente naturale si eu tot nu imi explic cum un piept de pui poate fi transformat in pulbere si eu de la un medic de interne stiu ca nu is naturale nu pot sa il contrazic pe antrenorul tau nici nu ma intereseaza sa fac asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru UnCorpSanatos):

Nu piept de pui. Zer, lapte, albus de ou, soia.

Sa luam zerul spre ex., proteina este separata de restul continutului, uscata si rezulta o pudra.

P.S. : eu ti-am dat articol scris de medic nutritionist, un medic de interne nu are studii in acest domeniu