| anonim_4396 a întrebat:

Cum se tratează Anxietatea generalizată?

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Se combina psihoterapia cu medicatia psihotropa de la medicul psihiatru.
Psihiatrul te va invata cum sa te expui, te va invata tehnici de relaxare, tehnici de respiratie etc.
Expunerea cu pasi mici la situatiile care iti genereaza anxietate te ajuta extraordinar de mult.
Asta se bazeaza pe faptul ca expunerea repetata sau continua la un stimul, are ca rezultat scaderea intensitatii la acel stimul.
Cu alte cuvinte te desensibilizezi.
Ca medicatie se prescrie de obicei un antidepresiv care are rolul sa creasca nivelul de serotonina din creier si se ia pe o perioada lunga.
Pe langa antidepresiv se mai pot prescrie si medicamente cu efect deprimant asupra sistemului nervos.
Ex: anxiar, xanax sau la nevoie hipnoinductoare ( somnifere) si altele. Pastilele acestea sun foarte ieftine undeva la 10 lei cutia.
Antidepresivele in schimb sunt mai scumpe ex: prozac 40 lei

Deci este foarte important sa mergi si la psihoterapeut si la psihiatru. Si sa iei tratamentul exact asa cum iti este prescris.
In tratamentul anxietatii Socializarea si Miscarea mi se par esentiale. Petrece cat mai putin timp in casa. Nu sta toata ziua pe telefon sau pe computer.

| 29mai a răspuns (pentru aimullah123):

Urmează să mă angajez și deja nu m-ai Sint bun de nimic sufăr de axietate cronica din martie anul trecut îs blocat în casa foarte puțin am ieșit afară

| aimullah123 a răspuns (pentru 29mai):

Pot sa inteleg prin ce treci. Dar iti pot spune sigur ca vei putea sa iti reiei activitatea cu tratamentul adecvat si evident daca gasesti un psihiatru bun si un psihoterapeut bun. Psihiatria si psihoterapia merg mana in mana in tratamentul multor afectiuni psihice. Uite cum imi imaginez eu situatia in cazul tau. Tratamentul medicamentos te va aduce in punctul in care iti recapeti motivatia si poti sa depui eforturi mai departe. Pana atunci s-ar putea sa nu iesi din casa. De obicei antidepresivele incep sa isi faca efectul dupa cel putin 3 saptamani. Ele maresc treptat cantitatea de serotonina din creier, nu brusc. Dar este bine sa mergi la psihoterapie din prima zi sau chiar dinainte sa incepi tratamentul medicamentos. Vei avea nevoie de mai multe sedinte.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu medicatie serioasa, de la un psihiatru.

| FilipSorin a răspuns:

Prin rugăciune, pe mine ma ajuta mult, cerei Lui Dumnezeu sa te ajute iar El te va ajuta

| rumi36 a răspuns (pentru FilipSorin):

Faci misto?

| FilipSorin a răspuns (pentru rumi36):

Nu, chiar nu fac, ajuta mult