| Luca_Constantin_2002 a întrebat:

Există vitamine pentru creșterea în înălțime, aminoacizi, ceva? Doar dacă ajută în creștere! (Am vb cu un băiat că baschetu' nu ajuta la creșterea în înălțime) Cel care îmi dă un răspuns, îl fixez ca răspuns câștigător! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu exista vitamine pentru cresterea in inaltime.
Mostenirea ta genetica si-a pus amprenta asupra inaltimii tale, dar cu hrana sanatoasa si sport intens practicat (ca: baschet, volei, handbal, inot), poti sa-ti ajuti corpul sa mai creasca.
Acum, depinde de varsta ta!
Daca ai 13-14 ani, ai inca sanse sa-ti stimulezi cresterea.
Dar daca ai deja 18 ani, este un pic cam tarziu, sa mai influentezi cresterea.

| doctorandus a răspuns:

Baschetul nu te inalta. E de fapt invers: cei inalti sunt mai buni la baschet, asa ca in baschetul de performanta sunt selectati in general jucatori inalti.

| Donsavas a răspuns:

Baschetul ajuta la o creștere mai rapidă. Nutrienti iti trebuie chiar dacă nu te mai dezvolti. Cand e cazul sa mai crești, iti creste si pofta de mâncare, nevoia pentru anumite alimente.

| HadesSs a răspuns:

Depinde de varsta si de genetic daca nu ai persoane inalte in familie nu vei creste nici tu prea mult in inaltime, dar totusi inotul te dezvolta armonios.