| SatinEffect a întrebat:

Exista vitamine pentru par? Care si chiar au efect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Kamiyashiro a răspuns:

Treaba e un pic controversată teoria cu vitaminele. Unii zic ca au efect, mai ales companiile farmaceutice care vor sa își vândă produsele, unii zic ca nu au efect.
Dar in schimb toți sunt de acord ca uleiurile de îngrijire a părului sunt eficiente. Orientalii de exemplu folosesc mult ulei de păr. Occidentalii cred teoria vitaminelor pentru par si își cumpără vitamine. Deci, e alegerea ta. Citește prospectul diverselor vitamine și vezi la fiecare ce scrie, ce efect au si cât durează. Uleiurile acționează direct pe par și imbiba cu vitamine in funcție de uleiul folosit fara sa ingerezi substanțele necesare părului. Vitaminele ingerate trec prin stomac și un întreg proces digestiv si durează până ajung la par.
Pielea corpului este acoperită de aproximativ 5 milioane de foliculi piloși. Dintre aceștia doar 100 000-150 000 de fire cresc pe scalp. Deci vitaminele ingerate merg la toate firele de păr nu doar la cele din cap. Uleiul in schimb acționează local.