| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo legatura intre tineea cruris si prezenta parazitilor intestinali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Teoretic exista o anumita legatura. Si anume faptul ca prezenta parazitilor intestinali da alergii cutanate si hipereozinofilie. Tinea cruris are un lipici mult mai mare la pacientii cu teren alergic, care se infecteaza usor si se vindeca greu.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stii ca tinea cruris apare mai mult la cei cu igiena ireprosabila, fiindca ciupercii ii place pielea curata, eventual cu pH alcalin de la sapun.

| tyana a răspuns:

Tineea cruris este determinata de o ciuperca, in mod normal orice ciuperca odata ajunsa in stomac este distrusa de sucurile digestive.Cum este o afectiune prezenta si in preajma organelor genitale poate fi eventual intretinuta de simptomele date de parazitii intestinali cum ar fi diareea.

| costymaximus a răspuns:

Din ce stiu nu este o legatura intre tineea cruris si parazitii intestinali. Tineea cruris este o afectiune micotica determinata de o ciuperca a pielii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@tyana este doar o supozitie a mea ca este intretinuta de parazitii intestinali, actiune la distanta, urmareste-ma putin, activitatea din intestine poate modifica aciditatea vaginului, tineea cruris se posteaza de regula la iesirea din vagin spre inginale. Eu sustin ca se poate, ma uitam si la copii mici care sunt plini de tineea cruris uneori fara a avea diaree.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@brigaela iti aduci aminte am pus o intrebare despre un baietel cu limbrici, a avut inainte sa stie ca are limbrici, tineea cruris, a fost tratat cu tot felul de unguente date de medicul dermatolog, nu i-a disparut decat cand a facut tratament pentru limbrici, de acolo am dedus ca aceasta are legatura cu prezenta parazitozelor in intestin, probabil anumite toxine sau microbi din intestin ajung pe piele in afara anusului sau a vaginului (ca mai este si sora lui in aceeasi situatie ).
Igiena este de exceptie deci nu se pune problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@brigaela, da, tot ce este posibil.