| Adw a întrebat:

Fac sala de vreo 2 saptamani si instructorul mi-a spus sa manac vreo 6 mese pe zi.Imi puteti recomanda un "regim" prin care sa pun masa musculara.Am auzit ca imi trebuie 70% proteine 30% carbohidrati si 10% grasimi pe zi din alimente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

70% proteine 30% carbohidrati si 10% grasimi pe zi. cum vine asta? 110%! e grea rau matematica. NU? eu spre ex consum: ~200g prot, ~400g carbo si ~100g grasimi bag seara in shaker ulei de in/masline
Iti dau un exemplu. mai departe te documentezi
300ml lapte+200g ovaz
1 banana+mar
400g cartofi+200g peste
Antrenament
250g orez+ 200g pui
omleta 2 galbenusuri+5 albusuri+branzica
conserva de peste un ulei

| BlossomInWind a răspuns:

Proteinele le poti lua din carnea "alba" de exemplu peste,pui, din lactate, oua si trebuie combinate cu proteine de origine vegetala, ca mazarea, fasolea, alunele. Cantitatea cea mai mare de carbohidrati se gaseste in zaharul pudra, bomboane( care sunt derivata din zahar), cereale, fructe uscate, chipsuri, prajituri, cartofi, si pizza ( 1 pizza = 30% carbohidrati.) Pt. grasimi :carne, produse lactate grase, lapte integral( atunci cand cumperi lapte scrie pe cutie cat de gras ebig grin) Funda?

| sergiu77 a răspuns:

Daca vrei sa pui masa musculara iti poti cumpara suplimente bazate pe carbohidrati.