| darius1225 a întrebat:

Salut! M-am apucat de 2 saptamani de sala, eu avand 19 ani, in jur de 1, 85 si 93kg.Am reusit sa ajung pana acum la 91, 5 kg, nu am neaparat un target fixat de kg la care vreau sa ajung dar vreau sa arat cat de cat mai bine, nu doar sa slabesc ci sa si pun ceva masa musculara.Am ales programul push, pull, legs si la fiecare sfarsit de zi alerg si pe banda in jur de 15 minute.Intrebarea mea este daca merita sa cumpar proteine si daca da imi puteti recomanda mai exact un produs? Si de asemenea un program poate imbunatatit pentru ca am auzit diferite pareri despre acest split al meu, multi mi-au recomandat un program cu 2 grupe musculare pe zi insa nu stiu cum sa le grupez cat mai eficient.Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Progaramul depinde in primul rand de cat timp ai la dispozitie pentru antrenament, si trebuie sa iei in vedere si faptul ca entuziasmul de la inceput nu o sa ramana la fel iar timpul e limitat pentru ca in viata se intampla si alte chestii. Daca ai timp sa mergi 5 zile pe saptamana poti alege un program mai detaliat cu multe exercitii izolate, daca ai putin timp mergi pe full body.

Nu cred ca conteaza brandul de proteine dar avand in vedere ca nu vrei sa slabesti prea mult nu as merge pe un gainer care contine si carbohidrati, cauta ceva proteine de zer si atat, astea sunt pe la 100 de calorii pe cupa.

| Ilincoana a răspuns:

Pai, in functie de programul de munca (daca lucrezi) sau prioritatile zilnice tu iti alegi programul benefic pentru tine la sala. Push pull legs e un program eficient dar pentru ca intr-un fel sau altul neglijeaza lower body, iti sugerez sa faci picioare de 2 ori pe saptamana daca iti permite timpul si febra musculara rolling on the floor). Atata timp cat esti la inceput, iti sugerez si te focusezi mai mult pe postura si executarea exercitiilor corect (nu pe kilograme momentan - dupa stapanirea exercitiilor pe care vrei sa le practici progressive overload-ul este esential ). E mai eficient referitor la banda ( daca vrei sa slabesti ) sa faci slow steady cardio - mers lent la viteza mica pe inclinare mare. Daca vrei insa sa iti testezi rezistenta, sprintul, etc, joaca-te cu banda cum vrei tu. Pudra proteica nu e esentiala DAR e ceva ce te poate ajuta foarte mult daca n-ai timp sa gatesti asa de des, daca nu ai mancare facuta la tine si pentru a-ti atinge goalul zilnic de proteina ( dupa antrenament, este indicat, nu obligatoriu, sa mananci ceva cu nivel ridicat de proteine pentru repararea muschilor ). Pe langa proteina, creatina este cel mai studiat supliment si majoritatea oamenilor into gym stuff iau. Creatina este un supliment care iti retine apa in muschi, ceea ce iti da un aspect mai plin ar muschilor. Daca iei creatina si proteina esti natural happy multi au dubii la creatina daca nu sunt informati.