| mermadia a întrebat:

Fac tratament cu ovule(am candida), dar parca, nu-si fac efectul! cam in cat timp se "repara"infectia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tratamentul este incomplet.Trebuie să faci o toaletare mai amplă cu soluții antiseptice, creme locale și pastile administrate pe cale orală.
Mergi la un medic specialist ginecolog pentru investigații și tratament, nu este de glumit poate duce la infertilitate orice afecțiune netratată din sfera ginecologică dacă nu și la cancer.
În perioada tratamentului se suspendă contactul sexual și se tratează implicit și partenerul.
Pa, pa.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai in 2-3 saptamani daca folosesti numai ovule. Nu uita de masurile de igiena: fierberea cearsafurilor, prosoapelor si chilotilor dupa fiecare folosire (adica zilnic pentru cearsafuri, 2-3 perechi pe zi pentru chiloti si cate un prosop pentru fiecare dus).

Abh
| Abh a răspuns:

Intr-o saptamana ar trebui sa simti ameliorari dar tratamentul trebuie sa fie complet( nu ai precizat ce fel de ovule folosesti) si este foarte important sa il faca si partenerul tau sexual, altfel nu ai rezolvat nimic, in scurt timp te vei reinfesta.

soothe
| soothe a răspuns:

Trebui sa iei ceva si pe cale orala. De obicei efectul se vede in cateva zile.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un alt ginecolog, tratamentul nu este corespunzator.

| NickoS a răspuns:

Sotiei mele cu ovule Meclom si cu spalaturi vaginale zilnice cu Septovag(dezinfectant, pulbere) i-a trecut in cel mult o luna.

| mermadia explică:

Iau ovule betadine, sunt virgina si am fost la medic.

| buybooks a răspuns:

Dupa o saptamana, du-te la doctor.
Daca vreo sa te repari de capul tau, ia o pastiluta de Flucovim 150, una pe saptamana, timp de vreo 3 saptamani.
Dar, poate ar fi mai bine sa vezi un medic.