| Lory37 a întrebat:

Cam câte zile de tratament cu ovule ar trebui sa urmez la recidiva candida

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Un tratament complet poate dura 12 sau chiar 1luna si dupa ce-ti vine ciclul menstrual faci analiza de candida si abia atunci daca iese negativa, esti vindecata.
Din paacte, candida este o bacterie foarte reziastenta si daca nu se respecta cu strictete igiena si abstinenta sexuala pe toata perioada cat faci tratamnet, te tot reinfectezi si candidioza evolueaza, multiplicandu-se si devenind din ce in ce mai greu de vindecat.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Candida se trateaza complex, tocmai pentru a nu avea recidiva.
La femei, tratamentul se face atat cu ovule, cat si pe cale bucala.
Pentru a nu recidiva, intreaga lenjerie folosita trebuie tratata termic (fiarta).
De asemenea, si partenerul sexual trebuie sa faca tratament (medicament si fierberea lenjeriei folosite).
In caz contrar, recidiva este aproape inevitabila!

| Floridori a răspuns:

Ar ajuta si ar fi important sa specifici ce ovule folosesti.
Depinzand de ovule, 7-10 zile.
Daca recidiva depaseste 3 reinfectari, atunci tratamentul cu antifungice este de 14 zile si ulterior o data pe luna timp de 6 luni.

| Lory37 explică (pentru Floridori):

Cervugid

| Floridori a răspuns (pentru Lory37):

Parerea mea personala despre aceste ovule este una destul de proasta, insa banuiesc ca nu te intereseaza asta asa ca, cu scuzele de rigoare, trecem la ce te intereseaza.

Vei face 12 zile de tratament, atat cate ovule ai in cutie.
Se introduce un ovul pe zi, seara inainte de culcare pentru a evita sa stai pe verticala.
Nu trebuie sa existe contacte sexuale indiferent de protectie, iar daca ai un partener, trebuie sa urmeze si el un tratament simultan.
Nu faci spalaturi vaginale, nu introduci obiecte in vagin, inclusiv tampoane sau degetele.
Mentii igiena normala si cat poti de bine.