| PringAloe a întrebat:

Faci bine sau rau rinichilor daca bei multa apa?
Eu consum si proteina, creatina si alte suplimente ce ma ajuta la terminarea antrenamentelor zilnice si pe langa ce beau impreuna cu acele suplimente breau si multa apa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Ca sa faci intoxicatie cu apa ti-ar trebui destul de mult: peste 20 de litri pe zi.
Cum rinichii tai, presupunand ca sunt sanatosi, pot excreta pana la 20-28 litri/zi, ei pot numai 0.8/1 l de apa/ora.
Chestia cu hiperhidratatia este ca se manifesta daca reusesti sa bei multa apa/fluid intr-un timp scurt, deci, peste 1 l/ora ajunge sa instaleze, treptat, hiperhidratatia.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte bine, previi prin aceasta formarea calculiror renali.

| Sn4k3 a răspuns:

Face rau doar daca bei foarte multa apa intr-un timp scurt si e cam greu de realizat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apă este recomandat să bei când îți este sete, dar nu în timpul mesei. Câtă? Nu poți duce un cal la apă și să îl obligi să bea mai mult decât are nevoie.
Există un optim de apă pe care ți-l indică setea. Dacă bei prea puțină, urina se închide la culoare și rinichii funcționează prost, se depune nisip sau pietre pe ei. Dacă bei prea multă, rinichii sunt inundați cu lichid și funcționează prost. Deasemenea sarea din organism se diluează prea tare, ori ea este folosită și la transmiterea semnalelor nervoase, așa că perturbi tot. Astfel sfaturi de genul beți 8 pahare de apă pe zi, sunt aiurea.

| Dana2103 a răspuns:

Nu,ba din contra, ajuti rinichii

| JicaContra a răspuns:

E bine, chiar foarte bine
periculos e numai o chestie clar exagerata de gen 12l in mai putin de 1h

| LPCTSTR a răspuns:

"acum 41 minute | JicaContra a răspuns:
E bine, chiar foarte bine
periculos e numai o chestie clar exagerata de gen 12l in mai putin de 1h"
Omul asta habar nu are ca stomacul nu poate tine mai mult de 4 litri.
Mna, poate el are un 3 stomacuri marite la capacitate maxima, insa, un om normal are doar unul.

La 2 litri de apa bauti intr-un timp scurt (sa zicem odata), stomcaul deja isi da seama ca este cazul sa dea afara... si zice el ca eu aberez rolling on the floor yawn

| Adry05 a răspuns:

E bine, dacă nu bei suficiente lichide chiar poți face nisip și ulterior piatră la rinichi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru JicaContra):

Da, așa a murit una, la 8 litri.

| JicaContra a răspuns:

CookieDog saracuta vedeta mica si amarata, acum vad ca a inceput sa isi imagineze lucruri, cum ar fi ca am spus la intrebarea asta ca abereaza, draga mea chiftea prajita, garnisita cu cartofi, eu iti las ca amintire un siret de la panto... ba nu, stai, e ca:
spre deosebire de tine, eu nu o caut, dar nici nu ma tem

asa ca, continua tot asa, iar imi e asa de mila de cineva care poate fi la nivelul la care ai ajuns tu, de nu imi vine mie sa cred!