| Fabian2015 a întrebat:

Salut fac sala de 8-9 luni am 17 ani in jur de 70kg. Ce suplimente sa iau? Ce proteina, de la pronutrition, syntha 6 etc. Si pe langa asta ce sa mai iau? Creatina/Glutamina/Amino?

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce alimentatie ai acum? Cat mai detaliat... altfel DE UNDE sa stim ce sa-ti recomandam?

| Fabian2015 explică (pentru Cosmin86):

Scuze ca am raspuns asa tarziu dar am fost plecat. Dimineata mananc:placinta/sandwich/oua fierte. Dupa sala: pui la gratar/peste somon si cartofi fierti/prajiti/orez. Pe la 6 in general mananc in oras(pene cu sos si pui sau pui la gratar cu ceva) seara tot asa mananc pui/pene cu sos si pui/peste mai mananc si snitele cateodata. Cam atat mananc. Mai adaug o salata la unele mese. Problema e ca mai beau suc. E aiurea sa ies undeva si sa cer apa..si mai mananc si dulciuri dar incerc sa le reduc cat pot. Vreau sa le schimb cu batoane proteice.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Fabian2015):

Nu e o problema ca bei suc/bere cand iesi in oras, e normal.

Si da, e bine sa schimbi dulciurile cu batoanele proteice.

La tine in alimentatie lipsesc cateva lucruri:

- grasimi sanatoase ( nuci, migdale, masline, etc. )
- fructe intre mese
- lactate ( branza de preferat )

In rest e ok. Ca supliment iei creatina, proteine ai destule din mancare, la cum ai zis ca mananci.

| Fabian2015 explică (pentru Cosmin86):

Spune-mi te rog denumirea produselor. Proteina whey/syntha/pronutrition sau care? Si la creatina.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Fabian2015):

Orice creatina monohidrata.

Si proteina ti-am zis ca nu ai nevoie, ai deja din fripturi, vrei sa arunci banii?

| Fabian2015 explică (pentru Cosmin86):

Salut. Am revenit cu alta problema. Am ceva grasime pe abdomen. La brate nu am grasime deloc sau la picioare etc. Dar pe abdomen am putin. Ma gandeam sa mai slabesc 1kg-2. Ce sa fac? Sa continui antrenamentul si sa fac cardio? O saptamana sa fac pauza cu antrenamentul si sa fac doar cardio? Sa tin o dieta? Nu vreau sa slabesc mai mult de 2kg! Astept raspunsul tau.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Fabian2015):

Da, fa cardio. si mananca mai putini carbohidrati.

| Fabian2015 explică (pentru Cosmin86):

Nu am inteles. Doar cardio? Sau continui antrenamentul normal dar fac si cardio la sfarsit?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Fabian2015):

Antrenament normal+ cardio la sfarsit. M-am exprimat eu gresit.

| Dragoslav a răspuns:

In afara de concentrat proteic sau izolat proteic, eventual amino lichizi, restul (creatina in primul rand) sunt ineficiente sau ineficiente la nivelul tau. La varsta ta ai productia de testosteron la nivel maxim, acesta este avantajul tau, profita de el. Proteina cea mai bine asimilata de organism este cea din alimentatie. In ciuda a ceea ce se spune pe net si prin reviste, organismul tau NU VA ASIMILA LA NIVELUL TAU MAI MULT DE 1gr/KG CORP pentru ca genetic nu este posibil.

| Fabian2015 explică:

Mananc carne de 2-3 ori pe zi. Stau prost cu cartoful/orezul. Dar in general mananc destul de mult. Am cam 4 mese pe zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Fabian2015):

Zi ce-ai mancat ieri, dar concret.

p.s. : da si tu reply pe raspuns, NU comentariu general, sa primeasca si utilizatorul notificare ca i-ai raspuns