| NCT a întrebat:

Familia mea îmi provoacă stres emotional in fiecare zi și cresc într-un mediu foarte toxic, de asta as fi recunoscătoare dacă ați putea sa îmi recomandați un psiholog din Chișinău la care as putea merge pentru consiliere. Mama nu e dispusă să plătească pentru asta deci daca ar fi gratuit ar însemna mult pentru mine. Dacă aveți vreo recomandare va rog scriți in comentarii numărul de telefon, numele psihologului sau orice informație de contact a specialistului pentru a lua legătura cu el.
Mersi anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna

Inteleg cum e sa traiesti intr-o familie dezechilibrata si te felicit pentr curajul de a-ti discuta situatia cu o persoana competenta.
Eu nu sunt din Chisinau dar am vrut sa iti scriu faptul ca nu esti singur si ca, nu intotdeauna recomandarea cuiva, este buna pentru toata lumea.
Daca scrii pe google psihologi Chisinau, si pe Facebook, ii poti cauta dupa nume, eventual si pe Facebook, vezi daca au pagini de Facebook sau blogguri, pentru ca, conteaza mult sa vezi postarile respectivului psiholog si sa vezi daca simti ca e o persoana fata de care ai vrea sa te deschizi.
Ai putea chiar sa le scrii cateva cuvinte si sa le spui ca nu dispui de bani.
In scoala eu nu am avut incredere in psihologii institutiilor, nu mi-au placut deloc si nu au avut niciodata tangente cu noi, erau persoane carora "nu le ajungeai la nas".
Iti doresc succes si numai bine!

| NCT explică (pentru Sophieka):

Mersi mult pentru sfat, înseamnă mult pentru mine

| NCT explică (pentru Sophieka):

Mersi pentru sfat, înseamnă mult pentru mine

| Sophieka a răspuns (pentru NCT):

Cu mare drag. Ma bucur pentru ca ti-am fost de folos mai ales pentru ca stiu starile zilnice prin care treci.
Cand am implinit varsta "de adult", mi-am luat de indata ce am primit noul buletin, un servici, mi-am vazut de activitati astfel incat sa fiu independenta si financiar si am zburat.
Insa, este necesar sa accepti si sa vindeti ranile emotionale ale trecutului, altfel, ele te vor urmarii indiferent cat de departe ai pleca, si indiferent de cat de multi ani vor trece.
Te astept sa imi scrii vreodata in mesaj privat despre vesti de bine!

| NCT explică (pentru Sophieka):

Da, ai dreptate, eu stiu cat de important e sa vindeci rănile emoționale ca sa poți trăi viața la maxim și sa nu rănești mai târziu oamenii dragi din cauză că ai traume psihologice din copilărie și adolescență nerezolvate, de asta am și apelat la ajutorul de aici. Sper că voi putea începe sa rezolv toată situația în care mă aflu cat de curând posibil. Mersi mult pentru susținere încă o dată

10 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Ia-ți un job și mutate singura departe de ai tai.

| NCT explică (pentru Sofer):

As vrea însă sunt minoră și e greu asta sa fac, mai ales ca inca am scoala si alte activități

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da incearca la scoala unde inveti.

| Pantagruel a răspuns:

Poti sa discuti si cu un prieten foarte bun. Important este sa spui ce ai pe suflet.