| Lisssssssss a întrebat:

Faringita acuta se ia? (prin sarut, zic)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se transmite - este contagioasă!

"Preventie :

Majoritatea cazurilor de faringita nu pot fi prevenite deoarece virusurile care sunt raspunzatoare de aceasta afectiune se gasesc in mediul inconjurator.
Totusi, specialistii considera foarte utile urmatoarele recomandari cu caracter preventiv:
1. Spalarea atenta si frecventa a mainilor;
2. Utilizarea servetelor de hartie si nu a batistei;
3. Limitarea contactului cu persoanele bolnave, evitarea utilizarii la comun a paharelor, lingurilor, furculitelor, evitarea sarutarii persoanelor infectate." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/faringita-virala_4768

"Faringita streptococica este o infectie bacteriana a peretelui posterior al faringelui si a amigdalelor. Tesuturile sunt iritate si inflamate cauzand subit durere severa a gatului.
Infectia streptococica a gatului se transmite de la o persoana la alta. Cand o persoana care are o infectie cu streptococ la nivelul gatului, respira, tuseste, stranuta, picaturi mici de saliva ce contin streptococi, se raspandesc in aer si pot fi inspirate de alte persoane." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......-acuta_475

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sigur ca se transmite, asa ca ai de grija ce faci.
Te pup!