Întrebare recomandată | Shane a întrebat:

Fetele de 15 ani pot avea cancer mamar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrAnderson a răspuns:

Beleaua e alta, d-relor...
Excesul hormonal poate provoca o dezvoltare mai inaintata a organismului, si deci statistica cu 25 de ani e cam subreda.
Daca o fetita de 7 ani a avut primul ciclu menstrual, nimic nu trebuie pus pe lista cu "imposibil".

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Extrem de rar si numai daca au o ruda de gradul I cu cancer mamar.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu.
Putem vorbi de noduli dar aceștia sunt prezenți pe fond hormonal. Este bun un control medical de specialitate, un ecograf (nu tomograf!) mamar.
Pa, pa.

| Ellena123 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

OMG rolling on the floor
Buna
.
Pa, pa.
Ma omorilaughing

| Raniia a răspuns:

Foarte putine femei pot face cancer de san sub varsta de 20 ani si, daca fac, este mostenit. Daca nu au rude apropiate cu cancer de san posibilitatea sa-l faca este mica. Aparitia unui nodul nu este intotdeauna un semn de cancer, dar este un semn care nu trebuie ignorat.

| doctorandus a răspuns:

Daca crezi ca ai cancer, du-te la medic. Si copiii de doi-trei ani pot face cancer, e foarte rar, dar exista cazuri.

| Felys a răspuns:

Din pacate am in familie un caz al unei nepoate de 4 ani care a facut cancer la rinichi,iti dai seama ca asa ceva credeam ca este imposibil, si totusi se pare ca si copii fac cancer, of, secolul vitezei aduce nu numai lucruri bune, si rele o gramada

| MrAnderson a răspuns:

Da...sa mearga urgent la un control medical, daca simte ca e in pericol.

| magazinulDepeBlog a răspuns:

Buna,
aceasta forma de cancer este foarte rara sub 25 de ani, uite aici mai multe informatii:
http://cancer-la-san.blogspot.ro/

| Edwards2017 a răspuns:

Aceste cazuri sunt foarte rare, insa eu te sfatuiesc sa mergi sa iti faci un control mai ales ca ai putea sa beneficiezi de o reducere de 50 % daca esti eleva