| diuxxa a întrebat:

Fetelor, cum a fost cu prima menstruatie? Nu sunt deloc pregatita.Niste sfaturi? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te speli cu buretele pe organele genitale (nici cand nu ai menstruatie, niciodata). Te freci bine cu sapun pe mana si apoi te speli. Repeti de 5-6 ori si apoi te clatesti cu multa apa calda.
Nu stai in cada cand esti in timpul menstruatiei, faci doar dus. Si apoi speli cu atentie cada (se duce imediat cu jet de apa). De asemenea speli WC-ul daca e nevoie, asa incat sa nu ramana sange.

44 răspunsuri:
| DeCeSaVaSpun a răspuns:

Mie mi-a venit acum 5 zile(la 12 ani si 12 zile!). Sunt in a 5 a zi si nici nu am simtit cand mi-a venit.Dar a inceput sa ma doara burta putin in a 2 a zi si imi spuneam in mintea mea,, Daca e doar atat e foarte tare.", dar ziua urmatoare a inceput sa ma doara ingrozitor! Si in timp ce scriu ma doare la fel de mult.Noroc!

| Anonima1611 a răspuns (pentru Leea1234):

Imi zici si mie secretul in privat te rog!

| mikutamimi a răspuns (pentru Leea1234):

Te rog imi scrii si mie secretul? M-ar ajuta mult! Multumesc

| Lisovski_Patrisia_2000 a răspuns:

1 Sa ai 1-2 absorbante cu tine
2 Sa citesti mai mult despre menstruatie
3 Poti sa vorbesti cu mama
Mie nu mi-a venit dar am in geanta absorbante. funda?

| Rozamfira a răspuns:

Nu te speria, mie mi-a venit la 13 si 5 luni. Totul va fi OK

| ioanaioa a răspuns (pentru Leea1234):

Îmi dai și mie secretul bunicii tale? Te rog să mi-l trimiți pe privat.

| AndryGeorgy31 a răspuns (pentru Leea1234):

Buna. Imi spui si mie te rog secretul pe privat? Si eu sunt la inceput(a 4a luna, trebuie sa imi vina pentru.a 4a oara)si vreau sa stiu cat mai multe despre asta. Te rog!(stiu ca din 2010 pana acum e mult, dar...)

| piisycutzza a răspuns:

Trebuie sa ai la tine mereu absorbante

| Andre_Andreea_1995_hQWg a răspuns (pentru Leea1234):

Imi spui te rog si mie secretul bunicii tale? Acum m-ai facut foarte curioasa...

| Kiiiiityyyyynaaaaa a răspuns:

Imi zici te rog si mie secretul bunicii tale? Sunt foarte curioasa :#

| Alexa31Alexa a răspuns:

Heii.
Stai calma, va fi ok.
-Ce trebuie sa ai la tine:
•doua-trei absorbante de urgenta si absorbante zilnice pentru scurgerile vaginale
•un slip in caz ca te patezi
•1-2 pachete de servetele uscate si unul de servetele umede
•un prosopel mai mic (daca corpu tau transpira mult)
•un deodorant
Toate astea le poti tine intr-o gentuta mai mica
-Igena corporala:
•te speli dimineata si seara
•in timpul menstruatiei te speli mereu cand iesi de la toaleta (daca esti la scoala servetelele umede)

Mai multe ponturi:
In timpul menstruatiei nu face baie, doar dus. Stai linistita, nu curge, dar dupa ce iesi, i-a repede slipul pe care pui absorbantul.
Daca te doare burtica dormi putin, puneti o sticla cu apa calda pe abdomen si daca e cazul i-a un panadol, norofen forte sau paracetamol.
Daca e abundent nu te speria. La fete mereu difera. Sa stii ca menstruatia curge incontinuu, de aceea noaptea se umple tot absorbantul si poate te patezi. Daca e asa abundent noaptea folosese always ultra night, e mai lung si mai putine sanse sa te patezi.
Cand faci sport foloseste always cu aripioare ca sa stea fixat pe slip si sa nu curga pe margini.
Daca ai baieti mai nesimtiti ai grija unde iti pui gentuta.
Cand iti vine poti sa iti instalezi un calendar unde sa notezi tot.

Acum povestea mea.
Eram plecata in vacanta la niste rude. Ajung acolo si in seara aceea ma durea burta de muream. Bun, ma pun la culcare ca sa imi treaca. Dimineata cand ma trezesc vad pe absorbantul zilnic ceva rosu si mi-am dat seama. Mi-am pus absorbantul si dau fuga la mama si ii spun. Mentionez. Aveam 12 ani si 11 zile. Acum in luna aceasta in 11. Mi-a tinut 7 zile. Astept luna viitoare.

Toate cele bune. Daca mai vrei un sfat spune-mi.

| fataaaa a răspuns (pentru Leea1234):

Spune-mi si mie te rog in privat secretul de la bunica ta! Nu o sa il consider o tampenie

| Forgaci_Ana_2000 a răspuns:

Eram in ora de mate si m-a scos la tabla la o problema care stiam si eu s-o rezolv,
dupa care am m-am pus pe scaun si a inceput sa curga ceva.I-am spus colegei de banca ca simt ceva si ea a spus:"MENSTRUATIE"! si eu normal ca am spus:"DA...SIGUR! in pauza cand m-am dus la baie bum surpriza si reactia mea a fost:"OMG CE-I ASTA?"Dap prima a fost fara dureri dar la a doua nopti nedormite.

| Rebeja a răspuns:

Pai sa incep cu inceputul, venisem de la scoala si am trecut pe la mama la serviciu sa merg cu ea acasa, si ma durea extrem capul si mama ii spunea colegei ei ca trebuie sa-mi vina, ca nu mea venit (dar nu spuneau ce) m-am tinut de capul mamei pana mea spus ce si cum.Am aflat ca nu e de groaza si ca totul e normal, dupa cateva saptamini i-am cerut mamei bani sa-mi eau abs zilnice (DISCREET) si desigur ca mi-a dat, apoi cateva luni tot asa.Ok, s-a terminat vacanta de vara hai la scoala, a trecut luna septembrie si cam pe 28-3(septembrie-octombrie) am avut ceva maroniu pe lengerie am intrebat-o pe mama ce-i asta si mi-a spus ca trebuie sa-mi vina ciclul, dupa 5 zile mi-a trecut, iar luna viitoare tot asa dar mama avuze grija sa-mi ee abs always ultra si totul a fost bine.(am 13 ani neinpliniti si as vrea sa port tampoane dar ma tem voi ce parere aveti?)