| diuxxa a întrebat:

Fetelor, cum a fost cu prima menstruatie? Nu sunt deloc pregatita.Niste sfaturi? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te speli cu buretele pe organele genitale (nici cand nu ai menstruatie, niciodata). Te freci bine cu sapun pe mana si apoi te speli. Repeti de 5-6 ori si apoi te clatesti cu multa apa calda.
Nu stai in cada cand esti in timpul menstruatiei, faci doar dus. Si apoi speli cu atentie cada (se duce imediat cu jet de apa). De asemenea speli WC-ul daca e nevoie, asa incat sa nu ramana sange.

44 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai aveam vreo 13 ani, m-am trezit intr-o zi cu pete de sange pe pantalonii de pijama. Am sunat-o pe mama la serviciu si mi-a explicat pe scurt cum sa-mi fac un tampon din vata (nu existau absorbante pe atunci). Seara acasa mi-a explicat importanta igienei (te speli bine pe maini inainte de a merge la baie, iti schimbi tamponul si te speli pe organele genitale de 6-7 ori in 24 de ore. Nu pot spune ca am avut mari probleme, doar ca am avut intotdeauna fluxul menstrual crescut si uneori imi mai patez lenjeria intima, mai ales noaptea.

| Tourniquet a răspuns:

Mie mi-a venit pe 23... oh go on.
Am 10 anibatting eyelashes

Mama imi explica si mie cum sa folosesc tamponul. laughing Ca eh...
Ma rog. te rog spune-mi si mie faza ce ti-a spus-o ANDRUTZA. : ) Eu nu cosider lucririle 'tampenii' oh go on.

cami
| cami a răspuns:

Interesanta, imi doream din suflet sa am menstruatie laughing. Intotdeauna prima data te va lua prin surprindere, stai linistita, si daca este sa pleci undeva, nu uita sa porti in geanta un slip si un absorbant.

| Leea1234 a răspuns:

Aveam 12 ani jumatate, era vara si eu ma balaceam intr-o balta langa casa...nu am simtit mai nimic, dar cand am intrat in casa... mi-am dat seama ca am trecut la statutul de domnisoara!
foloseste absorbante potrivit fluxului tau, de obicei este normal, schimba-l la fiecare 4 -5 ore, si spala-te cat de des poti, dar nu exagera, dimineata si seara eu cred ca e suficient!
evita sa porti pantaloni deschisi la culoare, si nu purta fusta!
daca te doare burta, i-a nurofen dar daca durerile sunt suporabile mai bine nu le iei
fii pregatita ca in fiecare luna inainte de ati venii, ai sa observi ca se ingrasa parul, ca-ti apar cosuri dar vor trece in cateva zile!
si inca ceva, un secret pe care-l stiu de la bunica, dar prefer sa ti-l scriu in privat, deoarece multi il vor considera o "tampenie"!

| ayosmdk a răspuns (pentru Leea1234):

Buna, am citit intrebarea asta si ma gandeam... imi zici si mie secretul bunicii tale?
Sunt tare curioasa
( Sunt cam la inceput... am 13 ani si nu mi-a venit ciclul de 4 luni)

| ayosmdk a răspuns (pentru Leea1234):

Era o zi de iarna...
Zapada era foarte frumoasa si eu cu sora mea ( eu am 13) am iesit sa stam pe afara
M-am jucat eu cat am putut... etc etc
Am ajuns in casa... eram pregatita sa ma imbrac pentru scoala ( era luni) cand vad ca am o pata rosie pe lenjerie
Stiam deja de ciclul menstrual si toate astea ( am vb cu mama si cu colege mai mari )
M-am dus calma la mama si i-am spus " Mama, mi-a venit ciclul laughing
Mama ( care inainte imi tot spunea " vezi sa fi atenta, sa ai mereu un absorbant la tine, sa imi spui cand iti vine ", imi dadea tot felul de sfaturi etc)
Ma duc acum la ea si ii spun ca mi-a venit, ea : Ah, bine! Ai absorbante in dulap. Aa si, sa ai grija la scoala. Pa!
Am ramas muta laughing
Oricum, m-am simtit putin ciudat, aveam un disconfort!
Mi-a venit doua zile si apoi nimic
Am asteptat si acum suntem in iunie, si mie nu mi-a venit de 4 luni. Sunt putin speriata recunosc
Sfatul meu... nu te speria, pe mine nu m-a durut deloc, ( bine o sa te speri putin la inceput happy )
Poarta-te normal, nu e nimic ciudat... laughing
E o alta etapa in viata de adolescenta

Pai... numai am ce sa iti zic big grinaca ai colegi mai nesimtiti in clasa... ai grija unde iti ti absorbantele
Un baiat de la noi i-a gasit absorbantele unei colege ( Gabi )
Si a inceput sa strige in clasa : Gabi, imi dai si mie sa imi pun unul?
Fata refuza normal si apoi urla pe holuri : Gabi are ' surbante, Gabi are ' surbante " Gabi, ai O.B. -uri?
A fost o nebunie ( era sa le gaseasca si pe ale mele ) laughing
Na pubertatea
Ce sa-i faci

| AndreeaNustiu a răspuns (pentru Leea1234):

Mil spui si mie secretul te rog pe privat? Si eu sunt la inceput si as vrea sa stiu cat mai multe in afara de ce ce stiu deja, daca poti sa mi-l spui si mie pe privat? Iti multumesc mult.

| anauta a răspuns (pentru Leea1234):

Buna Deea daca nu te superi si eu am aceeasi intrebare imi poti spune si mie secretul acela de la bunica ta cred ca m-ar ajuta foarte mult acum multumesc anticipat

| Anonima1611 a răspuns (pentru Leea1234):

Imi zici si mie secretul in privat te rog!

| mikutamimi a răspuns (pentru Leea1234):

Te rog imi scrii si mie secretul? M-ar ajuta mult! Multumesc

| ioanaioa a răspuns (pentru Leea1234):

Îmi dai și mie secretul bunicii tale? Te rog să mi-l trimiți pe privat.

| AndryGeorgy31 a răspuns (pentru Leea1234):

Buna. Imi spui si mie te rog secretul pe privat? Si eu sunt la inceput(a 4a luna, trebuie sa imi vina pentru.a 4a oara)si vreau sa stiu cat mai multe despre asta. Te rog!(stiu ca din 2010 pana acum e mult, dar...)

| Andre_Andreea_1995_hQWg a răspuns (pentru Leea1234):

Imi spui te rog si mie secretul bunicii tale? Acum m-ai facut foarte curioasa...

| fataaaa a răspuns (pentru Leea1234):

Spune-mi si mie te rog in privat secretul de la bunica ta! Nu o sa il consider o tampenie

| xibalba a răspuns:

A fost simplu, eram acasa, era weekend, din cate imi amintesc. Nu am avut probleme, m`am dus sa imi cumpar niste absorbante si gata. Nu e cine stie ce, important e sa ai un absorbant la indemana in ghiozdan sau acasa, sa fii pregatita oricand.

| Katy20Kaithleen a răspuns:

Pai mie mi-a venit la 13 ani adica pe data de 1 mai si a tinut 3 zile...La inceput m-am speriat fiindca eram pe camp la gratarlaughingdar cand am ajuns acasa m-am calmat si m-am dus la magazin sa imi cumpar absorbante.Inainte de menstruatie am avut niste dureri de burta, de cap, o pofta mareee de somn si altele...ieri mi-a venit iarasi si mama a observat ca eram obosita ma durea burta si stateam in pat si mi-a spus ca posibil sa imi vina problemele, apoi i-am spus ca deja mi-au venit si bineinteles mi-a explicat "chestii" in fine oh go on si am mers amandoua la cumparaturi si mi-a luat tot ce aveam nevoie fara sa spuna nu :X Deci vorbeste cu mama sau sora ta(daca ai) si o sa vezi ca iti sunt cele mai bune prietene si secretele iti sunt in cea mai mare sigurantabig grin(Bafta si aaa nu te speria e ceva normaoh go on).

| Alien a răspuns:

Ce bine este ca sunt baiat! laughing

| dyddyyyx18 a răspuns:

Mie la 14 ani. oh go on
Pai, n-ai de ce sa-ti fie fricawinking

| muffin94 a răspuns:

Mie mi-a venit la 11 ani.Mama vorbise cu mine deja despre asta.Nu trebuie sa iti fie frica.Cu timpul o sa te obisnuiesti.Si cand observi ca ti-a venit sa-i spui mamei sa-ti dea un tampon si sa te invete cum sa-l pui si cand sa-l schimbi.

| muffin94 a răspuns:

Pai e de preferat cand esti pe stop sa nu faci baie in cada. Dus, da.Si cand iesi din dus sa iti pui imediat tamponul.

| Cryssy a răspuns:

Pai aveam vreo 13 ani si eram pe afara cu rolelelaughing. Deja stiam despre asta, vorbisem cu mama mea. Nu are de ce sa iti fie groaza. E ceva normal. Cam aiurea la inceput, dar o sa te obisnuiesti. happy

| BuBu_4788 a răspuns:

Mie nu mi-a venit inca si sunt extrem de speriata :-s

Răspuns utilizator avertizat
| seawolf a răspuns:

Numai bine vorbesti cu mama ta! Mai bine decat ea, n-o sa stea nimeni sa-ti explice

| anonimmmmm a răspuns:

Diuxxa nu-ti fa griji nu trebuie deloc sa te pregatesti in mod special, menstruatia apare atunci cind corpul este pregatit pentru asta. Putin o sa te sperii, dar trece.Asa suntem noi femeile, trebuie sa suportam ce este mai raubig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e mi-a venit la 13...
Saraca mama se chinuia cum sa-mi explice faza cu schimbatul tamponului " il iei il faci "sarmalutza" si il arunci rolling on the floorrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data eram acasa si i-am zis mamei mele ca am ceva rosu pe chiloti si mi-a explicat cum se pune tamponul da nu m-a durut nimic dar unei prietene de ale mele i-a venit la scoala si i-a dat profa de sport absorbante deci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-a venit acum o luna la mare pe neajteptate am 14 ani.iti dai seama ca a fost naspa sa imii vina la mare dar asta este mi-am continuat activitatzile ca si cum nu s-ar fi intamplat nimictongue o sa te obisnuiesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aveam 9 ani jumate cand mia venit menstruatia eram la scoala la ultima ora cand am vazut scaunul patat noroc ca ma astepta mama cu masina nici nu am simtit nu m-a durut deleoc deci nu ai de ce sa te temi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a venit menstruatia acum 9 ani cand aveam 9 ani acum am 18 mia venit la o nunta mi-am patat toate rocia atunci noroc ca restaurantul era vizavi de casa mea si am fugit repede si m-am schimbat nu ma durut nimic. si stai linistita aveam 1. 40 inaltime cand mi-a venit acum am 1. 81 sa stai linistita si sa ne crezi ca dupa ce iti vine mai cresti doar 10-15 cm e total neadevarat sau caci sanii nu iti mai cresc dupa prima menstruatie nu e adevarat cand mia venit menstruatia aveam sanii foarte mici acum am bust 90. arianna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a venit pe la 13 ani. eh nu prea vorbisem cu mama dar imi dadusem singura seama ca ceva nu e in regula. intr-o dimineata eram pe acasa si am vazut ceva rosu pe pantaloni. am sunat-o pe mama si mi-a explicat cate ceva. ce poti face tu e sa stai calma ca nu e asa rau si sa ai la tine niste absorbante, eventual sa porti un protejslip si sa ai incredere in mama ta si in cei de la cabinetul medical. chiar daca iti vine la scoala poti sa intrebi o profesoara de care esti mai apropiata, asistenta medicala sau o prietena buna care daca are ciclu este posibil sa te ajute si pe tine. big hug tine minte stai linistita ca o sa te obisnuiesti, e ceva normal. :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cel mai bun sfat din lume.Intraba-ti parintii, surorile, sau o ruda apropiata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

si mie mi-a venit 11 ani. mie mi-a spus mama derspre asta. o sa te obisnuiesti.sa nu iti fie frica.

| DeCeSaVaSpun a răspuns:

Mie mi-a venit acum 5 zile(la 12 ani si 12 zile!). Sunt in a 5 a zi si nici nu am simtit cand mi-a venit.Dar a inceput sa ma doara burta putin in a 2 a zi si imi spuneam in mintea mea,, Daca e doar atat e foarte tare.", dar ziua urmatoare a inceput sa ma doara ingrozitor! Si in timp ce scriu ma doare la fel de mult.Noroc!

| piisycutzza a răspuns:

Trebuie sa ai la tine mereu absorbante

| Rozamfira a răspuns:

Nu te speria, mie mi-a venit la 13 si 5 luni. Totul va fi OK

| Alexa31Alexa a răspuns:

Heii.
Stai calma, va fi ok.
-Ce trebuie sa ai la tine:
•doua-trei absorbante de urgenta si absorbante zilnice pentru scurgerile vaginale
•un slip in caz ca te patezi
•1-2 pachete de servetele uscate si unul de servetele umede
•un prosopel mai mic (daca corpu tau transpira mult)
•un deodorant
Toate astea le poti tine intr-o gentuta mai mica
-Igena corporala:
•te speli dimineata si seara
•in timpul menstruatiei te speli mereu cand iesi de la toaleta (daca esti la scoala servetelele umede)

Mai multe ponturi:
In timpul menstruatiei nu face baie, doar dus. Stai linistita, nu curge, dar dupa ce iesi, i-a repede slipul pe care pui absorbantul.
Daca te doare burtica dormi putin, puneti o sticla cu apa calda pe abdomen si daca e cazul i-a un panadol, norofen forte sau paracetamol.
Daca e abundent nu te speria. La fete mereu difera. Sa stii ca menstruatia curge incontinuu, de aceea noaptea se umple tot absorbantul si poate te patezi. Daca e asa abundent noaptea folosese always ultra night, e mai lung si mai putine sanse sa te patezi.
Cand faci sport foloseste always cu aripioare ca sa stea fixat pe slip si sa nu curga pe margini.
Daca ai baieti mai nesimtiti ai grija unde iti pui gentuta.
Cand iti vine poti sa iti instalezi un calendar unde sa notezi tot.

Acum povestea mea.
Eram plecata in vacanta la niste rude. Ajung acolo si in seara aceea ma durea burta de muream. Bun, ma pun la culcare ca sa imi treaca. Dimineata cand ma trezesc vad pe absorbantul zilnic ceva rosu si mi-am dat seama. Mi-am pus absorbantul si dau fuga la mama si ii spun. Mentionez. Aveam 12 ani si 11 zile. Acum in luna aceasta in 11. Mi-a tinut 7 zile. Astept luna viitoare.

Toate cele bune. Daca mai vrei un sfat spune-mi.

| Lisovski_Patrisia_2000 a răspuns:

1 Sa ai 1-2 absorbante cu tine
2 Sa citesti mai mult despre menstruatie
3 Poti sa vorbesti cu mama
Mie nu mi-a venit dar am in geanta absorbante. funda?