| JerichoATM a întrebat:

Fetita are varicela( varsat de vant ) de 3 saptamani, dar nu i-au cazut toate cojile. Cand pot sa-i fac baie? Cat se sta in casa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Da poti sa-i faci dus, dar este nevoie de 1-2 zile pentru ca petele rosii sa treaca prin toate stadiile de evolutie, uscare si acoperire de cruste(zilnic apar noi pete rosii 5-7 zile). Contagiozitatea tine pana in momentul cand toate veziculele au format cruste si de abia atunci nu mai este necesara izolarea.

1 răspuns:
| Dana211 a răspuns:

In casa se sta 3 saptamani iar baie ii puteati face oricand atata timp cati aveati grija sa nu ii rupeti bubitele