| vulpe a întrebat:

Fetita mea a fost diagnosticata la nastere cu displazie sold stang( acum are aproape o luna). In urma ecografiei au fost constatate urmatoarele "cap femural care la miscarile dinamice are tendinta sa aduca labrumul cartilaginos inferior, cu unghiul catierului cu aripa iliaca rotunjit (alfa 48 grade, beta 80 grade, tip II C)".
La 11 zile a fost pusa in ghips pentru o luna, urmand sa i se faca din nou consult, punere in ghips si apoi ham pavlik pentru cateva luni. Este normal ca la 11 zile sa i se faca radiografie prin ghips? Este normal sa i se faca doua radiografii in decursul unei luni de zile (dupa prima luna de ghips urmeaza a adoua radiografie)? Exista si alte tratamente? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca nu e de dorit sa i se faca radiografii, dar e normal sa i se faca la orice varsta daca are nevoie. Nu exista alt tratament si daca nu o tratezi acum, va schiopata rau toata viata.

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

In mod normal radiografiile sunt periculoase si nerecomandate mai ales copiilor, dar daca asa a fost necesar n-ai ce face. Bine ca au depistat ca are probleme pentru ca sunt copii care nu sunt depistati la nastere ci numai atunci cand incep sa mearga. Nu cred ca exista si alta posibilitate.

| dulcineea a răspuns:

Radiografiile de control sunt necesare pentru a vedea daca se reduce displazia si in ce masura! Din pacate este singurul tratament pentru displazia de sold si o sa te chinui mult timp, dar se va rezolva, stai linistita! Eu am avut aceasta problema la nastere care mi-a fost descoperita tarziu (7 luni) si intamplator, dar din fericire s-a rezolvat si acum sunt un om normal. Este recomandabil ca fetita sa faca sport (cam de la 4 ani) ca sa o ajute sa se dezvolte frumos. Eu am facut balet si dansuri si m-a ajutat foarte mult. Sanatate!

| tttitooorp a răspuns:

Cel mai bine, intreaba un medic!