Întrebare recomandată | pleso a întrebat:

Fiul meu(15 ani) trebuie sa fie vaccinat cu vaccinul DT(diftero-tetanic).El a avut o plaga intepata cu o sarma in septembrie, anul trecut -au tecut aprox 4 luni- si i-am administrat un VTA(vaccin antitetanos).Mai poate sa faca acest vaccin DT? Nu este periculos sa i se mai injecteze o data o doza de antitetanos? Am intrebat medicul de familie, iar el mi-a raspuns sa-i fac doar vaccinul difteric.
Vaccinarea trebuie facuta cu DT, care este 2 in 1, cum pot eu sa solicit doar unul?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate face vaccinul fara nici o problema si fara nici un risc.

| Empathizer a răspuns:

VTA se face in toate cazurile de plagi tetanigene, ca rapel postrexpunere. Ulterior se poate administra orice alt vaccin din programul national de vaccinari, la un interval minim de 1 luna. In cazul vostru au trecut deja 4 luni, nu ai de ce sa-ti faci probleme.
Nu poti sa soliciti doar vaccinare antidifterica simpla, pentru ca nu exista vaccin si nici nu e cazul. Lasa copilul sa faca vaccinul de la scoala, ii va prelungi imunitatea obtinuta prin dozele anterioare si nu va pati nimic rau.
Vaccinul DT poate da in mod normal o usoara inflamatie locala, insotita sau nu de febra, care trece in cateva zile. Sa nu crezi ca e vreo complicatie, daca se intampla ca fiul tau sa faca reactia asta. Pui comprese reci si ii dai Paracetamol, daca e sa se intample. In principiu va face acelasi tip de reactie pe care a avut-o dupa VTA.

| pleso explică (pentru Empathizer):

Multumesc mult.

| Empathizer a răspuns (pentru pleso):

Cu placere.