| Andreasx a întrebat:

Folosirea carbunelui activ pentru albirea dintilor o data pe saptamana afecteaza dintii in timp? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Exista 50 de nuante de alb al dintilor. Toate sunt OK. In natura la fiintele biologice nu exista alb absolut, ci numai forme de,, alb murdar".
Unele specii de maimute au dintii albi (foarte albi).
Din acest punct de vedere albirea dintilor sanatosi e o erorare. Dar fiecare cu gusturile lui...
E greu sa spui daca un anume,, tratament" afecteaza in timp, pe motiv ca e foarte greu sa calatoresti in viitor. Se fac supozitii.
Din ce am citit, albitoarele de dinti dau rezultate discutabile. In cel mai rau caz, pastele de dinti albitoare (toate sunt bazate pe substante abrazive fine) uzeaza emailul mai mult decat acesta poate duce.
As fi prudent cu toate interventiile asupra unui organism sanatos.

| Andersen2k18 a răspuns:

Prin aceste metode iti strinci smalțul dinților, mai bine te duci la un stomatolog si iti face un detrataj sau foloseste laserul ca sa iti albeasca dintii.