| Skittles04 a întrebat:

Fratilor ma doare maseaua leacuri babesti orice aseara am fost la spital mi-au scos nervul dar nimic nu ma lasa, e ora 6 dim innebunesc astept raspunsuri ajutatoare. funda+vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Stiu cum e cu durerea de masea, eu am scapat acum 2 luni de ea. Daca ti-au scos nervul, si tot de doare, inseamna ca ai un abces in interiorul maselei. Eu am avut 3 abcese in masea. Tot ce trebuie sa faci, este sa tragi tare de masea, dar nu cu mana sau alte prostii. Ca si cum ai o acadea in gura, si sugi tare de masea, asa faci si cu maseaua insusi. Sugi cat poti de tare de ea.
Recunosc, ca daca faci asta, o sa-ti treaca de tot. Dar, o sa-ti curca putin sange, cu infectie de aia, si pentru 30 secunde, o sa ai parde de o durere ingrozitoare! Dar mai bine alea 30 de secunde decat 3-4 luni.
Daca nu merge nici asa, poti incerca cu algocalmin fiole, iei una, o tii la masea cam 45 sec, si dupa inghiti.
Poti pune pasta de dinti, sau, foarte bun este si propolisul. Pe o bucatica de vata, pui niste propolis, si tii bucatica la masea.
Usturoiul ar fi, doar ca sa-ti amorteasca un timp toata partea care te doare, tot obrazul. Il mesteci la cealalta masea, si il pui la aia care te doare mestecat.
Poti lua si paracetamol + algocalmin pastile, dar isi fac efectul dupa vreo 5-10 minute, si nu se stie cat dureaza, de la 03-45 min pana la 3-4 ore.
Mie cu toate astea mi-a trecut.
P.S- Chestia cu suptul din masea, este cea mai buna metoda, dar, dupa ce faci o data, trebuie sa mai faci inca 1 data, pentru ca daca zici ca te doare asa rau, e posibil sa ai mai multe abcese ca si mine, asa ca trebuie sa aplici chestia asta de 2 ori macar.
Si dupa, un timp trebuie sa ai grija, sa nu mananci dulce, si sa nu duci nimic de mancare la masea. Pt ca tu o sa sugi din masea iar, ca sa scoti ce e acolo, si daca faci asta dupa doar 4 zile, iar incepe sa te doara. Trebuie sa te abtii de la pus mankare acolo si de la mankcat dulciuri cam 2-3 saptamani.
Cata mai rasp am datlaughing da macar sper ca te-am lamurit, pentru ca stiu si eu cum e sa te doara maseaua de-ti vine sa te urci pe pereti.

10 răspunsuri:
| iEmonel a răspuns:

Eu cand aveam dureri de masele apasam pe ea [ cu maseaua de sus/jos ] provocand o durere intentionata pe care corpul o suporta. In cazul tau nu stiu daca functioneaza, dar ai putea lua un agocalmin; p

| TipaSecsiii88 a răspuns:

Poi...daca ai puroi langa ea sau in ea ia o scobitoare si inteapa unflatura cu puroi, apoi fugi la baie limpezestete bineeeee si ia un alvocamin t va lasa sigur am avut si eu probleme de genul asta big grin si a mers asa cum ti-am explicat (auzi. daca vrei poti sa o si peri (cu periuta de dinti, dar cu pasta in acel loc nu apasa!) ) big grin

| Bianca_1392 a răspuns:

Pai...probabail ca ai cuptor cu microunde si pui intr-un prosopel subtire niste faina de porumb si pui sa se incalzeasca daca ai cuptor cu microunde daca nu intr-o oala si pui prosopelul cu faina pe partea care te doare*in exteriorlaughing*sper ca ti-am fost de ajutor... funda?big grin

| 54ndy a răspuns:

Sare sau pastă de dinţi, pui la măseaua care te doare.

| claudiuclaus123 a răspuns:

Daca vrei sa nu te mai doara in primul rand daca ie umflata sarge si scoate puroiul daca nu ia un ketonal este foarte bun ca si calmat are efect aproape imediat si bagati un usturoi in ureche sau ia o gura de rachiu tare p.s nu baga rachiu daca iei ketonalu

| Arekandera a răspuns:

Iti pui un catel de usturoi in ureche.sau bei tuica. exista niste flori de ghiveci care se numesc aloe, poti bune o frunzulita de aia in locul unde te doare.

| BrokenAngels a răspuns:

Pune cuișoare pe maseaua care te doare

| b3Rb3cU a răspuns:

Ia o tigare si aprideo apoi bag-o in urechea din partea in care te doare (o se arda singura de tot)
funda?

| MichaelFGDHR253665 a răspuns:

Frate eu am o durere de 2 zile de mă pus pe mine in pat