| mafteiherohero a întrebat:

Fumatul,chiar daca fumezi doar cateva tigari la saptamana afecteaza ficatul? sau in principiu alcoolul face asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ReddY25 a răspuns:

Fumatul plamanii iar alcoolul ficatul si nu cred ca afecteaza dar ar strica sa incerci happy

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fumatul nu afecteaza ficatul ci plamanii!
de la fumat faci cancer la plamani sau la gura, nu la ficat.

Ficatul poate fii afectat de mancarea nesanatoasa si de consumul de alcool.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigarile din comert sunt plune de toxine si chimicale care logic ca vor fi neutralizate in ficat, deci intr-o oarecare masura afecteaza dar nu la fel ca alcoolul.
Nici alcoolul nu te afecteaza rau daca ai un stil de viata sanatos, cu miscare si nu bei zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigarile facute acasa nu sunt la fel de nocive, drept dovada mirosul, alea din comert put mai urat, nu miros a tutun, e un iz puternic de csva urat.

| bookofknowledge a răspuns:

Https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17036378/
Daca te uiti aici, afecteaza ficatul.
Te poti uita la acel studiu, e de pe pubmed(e scurt dar ajuta sa intelegi de ce).

| MaJocMetin2 a răspuns:

2 surse de toxine care te distrug incet cu incet